EN

Гуманітарна ситуація на півдні: результати моніторингу БФ «Схід SOS»

Новини
05.07.2025
Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України

У травні 2025 року команда Благодійного фонду «Схід SOS» провела моніторинг гуманітарної ситуації та оцінку потреб у 14 населених пунктах Миколаївської та Херсонської областей. Зокрема йдеться про села Маліївка, Новопавлівка, Привільне (Баштанський район), Киселівка (Первомайська громада) Миколаївської області, а також села Борозенське, Дмитренка, Костомарове, Красносільське, Кучерське, Нова Кубань, П’ятихатки, Садок, Стариця та Чарівне Борозенської громади Бериславського району Херсонської області.  

У громадах залишаються 1620 родин із дітьми, значна кількість людей старшого віку, осіб з інвалідністю та представників маломобільних груп населення, які потребують постійної підтримки – насамперед медикаментів, реабілітаційних засобів та розширеного доступу до медичних послуг. Ситуацію ускладнюють мінна небезпека, руйнування, брак можливостей для працевлаштування, проблеми з комунікаціями, віддаленість від обласних центрів і поганий стан доріг. 

Детальніше про результати моніторингу: 

Гуманітарна ситуація на півдні: результати моніторингу БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №1

Масштабні руйнування

Унаслідок російських обстрілів значних пошкоджень зазнали житлові будинки та соціальні об’єкти. У селі Киселівка зруйновано 85% будівель, зокрема 337 житлових будинків. У Борозенській громаді рівень руйнувань сягає майже 45%. Водночас у селах Маліївка, Новопавлівка та Привільне серйозних руйнувань не зафіксовано.

Гуманітарна ситуація на півдні: результати моніторингу БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №2

Безпека

Маліївка розташована за 20 км від кордону з рф. Село Киселівка оточене замінованими полями та лісосмугами, що створює загрозу життю людей та обмежує доступ до сільськогосподарських угідь. Березнегуватська громада розташована приблизно за 20 км від лінії фронту і перебувала під окупацією російської армії 9 місяців. Борозенська громада також щільно замінована, особливо поля та лісосмуги.

Обмежений доступ до соціальних послуг

У Маліївці через пошкоджену дорожню мережу та значну відстань до Миколаєва (60 км) мешканці мають суттєво обмежений доступ до медичних та інших базових послуг. У Новопавлівці незадовільний стан доріг ускладнює сполучення з районним центром, який знаходиться за 80 км.

Гуманітарна ситуація на півдні: результати моніторингу БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №3

Низький рівень працевлаштування

У Маліївці та Киселівці фактично немає робочих місць. Основні доходи мешканці отримують завдяки фермерським господарствам, які працюють лише частково. Частина населення їздить на заробітки до Березнегуватого чи Миколаєва. У Привільненській громаді фермерські господарства не забезпечують стабільної зайнятості, тому люди змушені шукати роботу в Баштанці чи Миколаєві. У Борозенській громаді фермерські господарства працюють сезонно через мінну небезпеку, що суттєво ускладнює стабільне працевлаштування.

Гуманітарна ситуація на півдні: результати моніторингу БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №4

Проблеми з інфраструктурою та комунікаціями

У Киселівці немає централізованого водо-, електро- та теплопостачання. Мешканці користуються свердловинами та колодязями. У Новопавлівці бракує централізованого водопостачання – воду постачають приватні компанії, доступна одна свердловина з системою осмосу. Газопостачання немає в селах Маліївка, Новопавлівка та Привільне, частково негазифікована також Борозенська громада.

Гуманітарна ситуація на півдні: результати моніторингу БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №5

Потреба в посиленій підтримці людей старшого віку та осіб з інвалідністю

У громадах проживає значна кількість людей старшого віку, які потребують щоденного догляду та підтримки.

У Киселівці з 300 мешканців 210 є людьми старшого віку, що становить приблизно 70%. У Маліївці з 550 осіб 197 – люди старшого віку (35,8%). У Новопавлівці проживає 502 людини, з яких 137 (27,3%) люди старшого віку та 40 людей з інвалідністю, які потребують додаткової соціальної підтримки. У селі Привільне з 5069 мешканців 935 є людьми старшого віку (18,5%). У Борозенській громаді з 2500 мешканців 807 осіб старшого віку (32,3%), що потребують постійного догляду.

На основі результатів моніторингу команда Благодійного фонду «Схід SOS» сформулювала перелік пріоритетних потреб громад: 

  • Гуманітарна допомога: забезпечення населення засобами гігієни, медикаментами та допоміжними засобами для реабілітації людей старшого віку та представників маломобільних груп населення.
  • Реконструкція інфраструктури: постачання будівельних матеріалів (шиферу, деревини) для відновлення житла, освітніх і медичних закладів; облаштування укриттів, зокрема, площею 60 м² у Борозенській громаді; ремонт дорожньої інфраструктури в селах Маліївка та Новопавлівка.
  • Забезпечення водопостачання та очищення води: створення або відновлення централізованих систем водопостачання, забезпечення систем очищення води (Киселівка, Новопавлівка), а також встановлення додаткових резервуарів для води.
  • Охорона здоров’я: розширення місцевих медичних послуг, зокрема спеціалізованої допомоги, стабільне постачання ліків для людей старшого віку.
  • Розмінування територій: проведення робіт із розмінування для безпечного проживання мешканців, а також відновлення аграрних робіт (Киселівка і Борозенська громада).

Моніторинг здійснено в межах проєкту «Підтримка постраждалих внаслідок війни представників вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» та реалізується БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки ЄС. Його зміст є виключною відповідальністю фонду та не обов’язково відображає позицію ЄС (European Union in Ukraine).

Нагадаємо, нещодавно команда Благодійного фонду «Схід SOS» провела моніторинг 12 населених пунктів Харківщини.

Інші матеріали

Перейти до публікації Власна справа попри війну: історія Наталії, яка запускає шиномонтаж завдяки юридичній підтримці БФ «Схід SOS» 
Власна справа попри війну: історія Наталії, яка запускає шиномонтаж завдяки юридичній підтримці БФ «Схід SOS» 

Власна справа попри війну: історія Наталії, яка запускає шиномонтаж завдяки юридичній підтримці БФ «Схід SOS» 

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» розпочав серію тренінгів для евакуаційників
БФ «Схід SOS» розпочав серію тренінгів для евакуаційників

БФ «Схід SOS» розпочав серію тренінгів для евакуаційників

Перейти до публікації Фестиваль думок 2025: оголошуємо збір тем для обговорення
Фестиваль думок 2025: оголошуємо збір тем для обговорення

Фестиваль думок 2025: оголошуємо збір тем для обговорення

Скопійовано!