Фестиваль думок 2019 – в Сєвєродонецьку відбувся третій інтелектуальний фестиваль Донбасу
Цього року у Фестивалі думок, що проходив у місті Сєвєродонецьку, прийняли участь більше 1000 відвідувачів, відбулося 25 дискусій та 12 додаткових подій (виставки, перформанси, флешмоби, арт-інсталяції, презентації тощо).
Фестиваль думок – це майданчик для обговорення соціально важливих тем. Він був задуманий як такий, що розвиває культуру обміну думками, аби кожен міг розповісти про своє бачення актуальних проблеми, публічно поставити важливе запитання та почути відповідь експертів.
Аби зрозуміти що ж насправді цікавить суспільство, задовго до фестивалю було проведено збір тем для обговорення. В 2019 році було подано понад 80 тем.
Цьогорічний, 3-й Фестиваль думок став ще більшим та цікавішим. Ще до початку Фесту, до нас зверталися десятки людей із запитаннями щодо програми, логістики та участі у фестивалі.
У цьому році до Сєвєродонецьку на фестиваль завітала рекордна кількість спікерів з інших країн.
Актуальні проблеми освіти обговорювалися з Марі Кінкс – експерткою з глобальної освіти, організація Мондо (Естонія) та Jiří Trunda – директором школи Вратіславова що у Празі (Чехія).
Досвідом боротьби чехів за чисте повітря поділився Martin Skalský – Керівник Центру підтримки громадян, експерт із залучення громадськості до процесів прийняття рішень. А проблеми впровадження декомунізації в Чехії обговорювалися з Šimon Pánek – виконавчим директором гуманітарної організації People in Need (Чехія).
Roman Máca – аналітик Інституту для політики та суспільства (Чехія) ділився власним досвідом боротьби з пропагандою.
Паралелі між Східною Німеччиною та Східною Україною проводили експерти з Німеччини Tim Bohse – DRA e.V. керiвник проекту «Зміцнення громадянського суспiльства на Донбасi» та Imke Hansen – історик, що спеціалізується на дослідженнях пам’яті та усної історії у Східній Європі.
Досвідом боротьби з корупцією у Естонії ділився Стевен Хрісто Евестус – колишній державний прокурор Генеральної прокуратури Естонії, що також був головою Етичної комісії прокурорів Естонії у 2014-2018 роках.
Цікаво було дізнатися про унікальний досвід роботи волонтером у Благодійній організації “БФ “Восток-SOS” Юлії Самохвалової – менеджерки з комунікації та PR (Данія), та Кароліни Бушко – психотерапевтки (Польша). Волонтери потрапили в Україну за програмою EU Aid volunteers.
Окремо варто сказати про те, що на Фестивалі діяла виставка “Оксамитова революція. Кінець тоталітарного режиму в Чехословаччині”. Унікальні кадри історічних подій в Чехословаччині.
2019 рік став роком розширення партнерства Фестивалю. Так, наприклад, до повної організації дискусійних локацій (по 3 дискусії) долучились Ресурсний центр ГУРТ та Democracy Reporting International. А організацію своїх окремих дискусій повністю взяли на себе такі організації як УГСПЛ, ВНУ ім. Даля – юридичний факультет, Сєвєродонецький центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді, ГО “Дім чотирилапим”, MTU Mondo, ДНЗ ЛЦПТО ДСЗ, БФ “Волна”
Як завжди невідємною частиною Фестивалю, був дитячий майданчик з десятком активностей для дітлахів. Найцікавішими з яких були майстерклас від Робоклубу та створення чудирнацької істоти за мотивами книжки “Шкарпеткожери”
На фестивалі також мало місце продовження та розширення минулорічних тем. Так, наприклад, ГО “Дім чотирилапим” був започаткований саме після минулорічної дискусії про тварин. Саме ця дискусія стала стимулом для переходу активістів до більш професійного підходу до зоозахисту тварин в Сєвєродонецьку. І вже в цьому році активісти підготували дискусію з місцевою владою та виставку тварин.
Цьогоріч місцеві мешканці порушили таку важливу для міста Сєвєродонецька тему як громадські вбиральні. “Терпіти чи не терпіти, ось у чому питання! Або відсутність громадських вбиралень у місті” – ця тема з’явилась як наслідок роботи з місцевою владою щодо відсутності цивілізованих відхожих місць. Історія має продовження, не перемикайте)), подробиці публікуватимемо на ресурсах БФ “Восток-SOS”
На локації фестивалю було відзнято дві телепрограми “Тема дня” від телеканалу UA: Донбас. На тему “Поганий мир чи добра війна? Або як досягти справедливості” та Секс, нароктики, Рок-н-ролл – інтеграція невидимих людей
Переглянути повну програму фестивалю можна за посиланням
Завершився фестиваль традиційним нічним кінопоказом. Цього разу глядачі подивились оскароносний фільм “Коля”. Щороку завершуючи фестиваль, ми оцінюємо його однією влучною фразою. У 2017 це було: “Фест пройшов краще, ніж ми очікували”, в 2018 році: “А наступного року ми зробимо так і так, а наступного року давайте додамо те і те” . Основним посилом Фесту 2019 стали думки одночасно про те що цей захід став звичним та рідним для постійних відвідувачів, та виявився цікавим відкриттям, для тих хто завітав вперше. Фестиваль вже готові сприйняти як щось потрібне і своє, готові долучитись до його створення в майбутньому, нам радять в соцмережах як краще зробити, чого не вистачає і це прекрасно. У нас великі плани, ми розуміємо, що потрібно і далі розвивати місто Сєвєродонецьк і Луганську області, і зробимо для цього все можливе, за допомогою прекрасного формату Фестиваля думок. Організатори «Фестивалю думок» Благодійний фонд «Восток-SOS» та естонська організація MTÜ Mondo в партнерстві з Democracy Reporting International та Libereco – Partnership for human rights. Інформаційний партнер фестивалю Ресурсний центр ГУРТ: Портал суспільно активних громадян та генеральний інформаційний партнер телеканал UA: Донбас і UA: українське радіо Пульс. Чеський центр є співорганізатором події. Фестиваль відбувається в рамках програми Transition Promotion Program за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської республіки та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Естонії і Посольства Швейцарії в Україні. Більше фото можна переглянути за посиланням: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.107113047738664&type=3