Документаторка БФ «Схід SOS»: «Найскладніше в роботі – переконати людину довіритися та розповісти свою історію»

До 2014 року Марія працювала вчителькою-реабілітологинею в Луганському міському центрі соціальної реабілітації дітей з інвалідністю. Від квітня 2014 року, після нападу рф на Україну, долучилася до активістів Луганського Євромайдану. Так звані лнрівці захоплювали адмінбудівлі, приміщення СБУ, прокуратури та МВС. 

Затримували друзів і знайомих-учасників Євромайдану. Тоді я вперше відчула та побачила несправедливість. Люди виходили з полону «лнр» побитими, над ними знущалися та катували, забирали гроші, автівки та бізнес. Іноді люди не поверталися, бо були закатовані або вбиті. Бойовики відчули смак влади – Луганська область перетворилася на територію беззаконня.

Марія Білякова
Документаторка БФ «Схід SOS»: «Найскладніше в роботі – переконати людину довіритися та розповісти свою історію» | БФ «Схід SOS», картинка №1

Влітку 2014 року друзі вмовили Марію тимчасово переїхати в Київ. Однією з тих, хто переконував евакуюватися, була Юлія Красільникова – виконавча директорка БФ «Схід SOS».

Тоді активісти Луганського Євромайдану вже зняли перший офіс на Михайлівській у Києві. Я приходила туди, бо відчувала себе «своєю». У 2014-2016 працювала в Informator.media. Робили новини про Луганщину та Донеччину, бо незаконні збройні формування витісняли не лише активних громадян, а й незалежних журналістів і блогерів.

Марія Білякова

Напрямок документування воєнних злочинів у БФ «Схід SOS» сформувався у 2014 році, тоді на гарячу лінію почали надходити дзвінки від людей, які просили допомогти знайти рідних або посприяти визволенню з полону. 

Я долучилася до напряму у 2016 році. Хотілося сприяти наближенню справедливості та покаранню злочинців. Довго записувала інтерв’ю лише про полон, катування та тортури. Пізніше ми з колегою Наталією долучилися до збору інформації про обстріли Слов’янська, Бахмута та Сєвєродонецька. У 2021 році документували витіснення росіянами та проксі-«республіками» з тимчасово окупованої території журналістів, проукраїнських активістів, релігійних діячів і представників ЛГБТК(ІА+).

Марія Білякова
Документаторка БФ «Схід SOS»: «Найскладніше в роботі – переконати людину довіритися та розповісти свою історію» | БФ «Схід SOS», картинка №2

У 2022 році Марія почала працювати з випадками фільтрації, мародерства, викрадень і катувань. Після повномасштабного вторгнення значно розширився спектр воєнних злочинів з боку рф. 

Потерпілим важливо, аби їх вислухали. Витримали все, що вони розповідають, для них це терапія. Чекати швидких результатів від документування – марна справа. Іноді слідчі дії та судочинство затягуються на десятиліття, а в нас ще не закінчилася війна.

Марія Білякова

Найскладніше в роботі – переконати людину довіритися та розповісти свою історію, бо переважна більшість із них – травматичний досвід. Складно й продовжувати документувати без наочних результатів і не зневіритися. 

Марія мріє побачити Україну квітучою, з’їздити в Луганськ, щоб у нашій країні не було бездомних тварин. Мріє й про закони, що захищаютимуть чотирилапих і каратимуть безвідповідальних господарів. 

Після перемоги планів не маю. Вже давно не планую так далеко.

Марія Білякова
Документаторка БФ «Схід SOS»: «Найскладніше в роботі – переконати людину довіритися та розповісти свою історію» | БФ «Схід SOS», картинка №3

Нагадаємо, БФ «Схід SOS» від 2014 року документує воєнні злочини представників рф в Україні заради встановлення правосуддя та забезпечення права на правду. Від 24 лютого 2022 року документатори записали 564 історії та задокументували близько 700 випадків ймовірних воєнних злочинів.

Документаторка БФ «Схід SOS»: «Найскладніше в роботі – переконати людину довіритися та розповісти свою історію» | БФ «Схід SOS», картинка №4

Інші матеріали

Перейти до публікації Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»
Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Перейти до публікації У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді
У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

Перейти до публікації У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді
У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді

У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді

Скопійовано!