Документаторка БФ «Схід SOS»: «Ми переживаємо велику епоху, якою цікавитимуться століттями»

До початку війни росії проти України Наталія жила в Луганській області та працювала у краєзнавчому музеї. Займалася архіологією козацької доби, досліджувала українське гончарство, писанкарство та сучасне мистецтво регіону. 

У червні 2014 року я востаннє була в Луганську на робочому місці. Коли управління культури перемістило музей до Старобільська, я спробувала працювати там. Зрештою звільнилася, а влітку 2016 року долучилася до команди БФ «Схід SOS». Спочатку була операторкою бази даних, вносила інформацію про злочини рф.

Наталія Каплун, координаторка напряму документування воєнних злочинів представників рф

Тоді документатори фіксували воєнні злочини, що переважно вчинялися проти населення Донеччини та Луганщини. Займалися темами переслідування громадських активістів, релігійних діячів, журналістів незалежних видань тощо. Згодом Наталія почала документувати.

Після 2014 року я зрозуміла, що вкрай необхідно записувати свідчення людей про все, що вони пережили від 2014 року, бо ми живемо у велику епоху, якою цікавитимуться століттями.

Наталія Каплун
Документаторка БФ «Схід SOS»: «Ми переживаємо велику епоху, якою цікавитимуться століттями» | БФ «Схід SOS», картинка №1

У вересні 2020 року Наталія очолила напрям документування воєнних злочинів фонду. Команда почала реалізовувати власні проєкти, зокрема й щодо проблем правосуддя.

Ми побачили, що у 2014-2015 роках, коли найбільше було скоєно воєнних злочинів до моменту повномасштабного вторгнення, дуже мала кількість була зафіксована правоохоронними органами, ще менша була передана до суду та мала вирок станом на 2021 рік. Після дослідження ми презентували аналітичний звіт і закликали представників влади уважніше ставитися до воєнних злочинів.

Наталія Каплун

Після 24 лютого 2022 року команда зосередилася на нападах армії рф на гуманітарну сферу, руйнування цивільної інфраструктури, а також інших злочинах проти цивільного населення. Напрям фіксує чимало випадків, як-от лише зі свідчень жителів Маріуполя записано понад 100 історій.

Найскладніше в документуванні – пояснити людині для чого це варто робити. Доведення злочинів і вирок – історія про дуже довгі терміни. Правосуддя доводиться чекати подекуди десятиліттями.

Наталія Каплун

Наталія мріє про закінчення війни, відновлення справедливості та правосуддя у справах щодо воєнних злочинів. 

Нагадаємо, БФ «Схід SOS» від 2014 року документує воєнні злочини представників рф в Україні заради встановлення правосуддя та забезпечення права на правду. Від 24 лютого 2022 року документатори записали 564 історії та задокументували близько 700 випадків ймовірних воєнних злочинів.

Документаторка БФ «Схід SOS»: «Ми переживаємо велику епоху, якою цікавитимуться століттями» | БФ «Схід SOS», картинка №2

Інші матеріали

Перейти до публікації Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
 21.09.2024

Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!

Перейти до публікації ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 
ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

Перейти до публікації Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
 21.09.2024

Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»

Скопійовано!