Біженці в Україні: новітній виклик

20 червня, починаючи з 2001 року, у всьому світі відзначають Всесвітній День біженця, після того, як його офіційно затвердила Генеральна Асамблея ООН.

Утім, у новітній історії України проблеми тих, хто змушені були полишити власні домівки й рятуватися втечею до безпечніших місць, ніколи не були такими злободенними, як нині. Про це і йшлося на прес-конференції «Біженці в Україні: проблеми та виклики», організованій Коаліцією з протидії дискримінації в Україні та Центром інформації про права людини, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Європейської Комісії.

«В України останні часом відбулися безпрецедентні явища – іноземна інтервенція, окупація, тероризм, АТО. І не політичні наслідки, а, насамперед, соціальні й призвели до великої кількості внутрішньо перемішених осіб. Таких громадян України тепер називають вимушеними переселенцями, що підкреслює мотиви їх переміщення – вони вимушені залишати свої домівки, щоб зберегти власне життя та життя близьких, щоб уникнути насилля та політично мотивованого переслідування за свої переконання», – зазначає Ольга Скрипник, голова Центру громадянської просвіти «Альменда».

На її думку, передовсім, недостатньою є нормативно-правова база, яка має бути адаптована до нових, важких реалій. Громадянська активістка, зокрема, твердить, що прийнятий Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є декларативним та не вирішує проблем захисту внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Сьогодні потрібні негайні дії держави щодо створення відповідної законодавчої бази для забезпечення реалізації прав ВПО. Головні їх проблеми – житло, реєстрація, працевлаштування, захист майна та ін. – досі залишаються майже невирішеними.

Спікери

Натомість, за словами Максима Буткевича, співкоординатора Проекту «Без кордонів» ГО «Центр Соціальна Дія», останні події в Україні попри їх трагічність водночас дали надію на те, що різні інституції, поміж якими – й інститут притулку, стануть якісно іншими, й Україна почне, нарешті, виконувати свої зобов’язання у цій сфері. І хоча ми бачимо, що державні практики щодо шукачів притулку, на жаль, не зазнали системних змін – громадські організації й надалі будуть наполягати на необхідності важливих реформ у цій сфері, й готові брати у них участь. Сьогодні, громадські ініціативи мають конкретні пропозиції щодо того, як, нарешті, зробити систему надання притулку в Україні інструментом захисту, а не тої лише формально існуючої інституції, якою вона була дотепер.

Утім, на жаль, термін «біженець» з’явився зараз у повсякденному обігу передовсім не через тих, кого законодавство визначає «біженцями», а через мешканців України, які змушені виїхати з окупованих чи небезпечних територій до спокійніших регіонів (і кого вірніше кваліфікувати як «вимушених переселенців» або ж «внутрішньо переміщених осіб»).

Водночас, і в суто практичній площині українським органам влади і громадянам слід було би готуватися до вирішення дедалі складніших проблем все більшої й більшої кількості переселенців. Приміром, співзасновниця громадської ініціативи «Восток СОС» Юлія Красільникова попереджає: «Кількість переселенців зростає, проте масштаби на даний момент ще не критичні. Варто врахувати, що багато людей поки що не усвідомлюють небезпеки й переміщуються тільки в межах Донбасу в тамтешні більш спокійні регіони, де поки не ведуться бойові дії. Однак, якщо ситуація загостриться і в тих районах, то Україна виявиться не готовою зустріти таку кількість переселенців. Але на даний момент жодна з сфер для переселенців зі Сходу не врегульована. Що б не намагалися робити люди, в будь-якій сфері їх чекатимуть проблеми й перешкоди. На жаль, людям, що перебувають в стресовій ситуації, які втратили тимчасово або постійно будинок, держава сьогодні не в змозі полегшити долю, а тільки створює бюрократичні труднощі».

Відтак громадянські активісти наголошують: здатність впоратися з новою, трагічною сторінкою новітньої української історії є не лише обов’язком громадян, – а й тестом, чи може українське суспільство подбати про тих, хто потребує захисту й притулку, про дотримання їх прав, і дати їм змогу будувати далі своє життя у вільній країні, яка справді поважає права і свободи всіх, і здатна забезпечити притулок усім, хто його потребує.

Ігор Галущак, Український простір

Інші матеріали

Перейти до публікації Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
 21.09.2024

Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!

Перейти до публікації ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 
ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

Перейти до публікації Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
 21.09.2024

Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»

Скопійовано!