БФ «Схід SOS» провів моніторинг населених пунктах Миколаївщини та Херсонщини
Команда Благодійного фонду «Схід SOS» системно відвідує прифронтові області для оцінки ситуації та виявлення актуальних потреб. У березні 2025 року ми здійснили моніторингову поїздку до 9 населених пунктів, де проживають понад 51 000 осіб. Йдеться про місто Вознесенськ, села Зелений Гай, Прибузьке, Луч і Рибаківка (Миколаївська область), а також Чорнобаївку, Благодатне, Миролюбівку та Посад-Покровське (Херсонська область).
За результатами вдалося виявити 6 актуальних проблем:
Мінна небезпека
Масове замінування сільськогосподарських полів (села Зелений Гай, Прибузьке, Миролюбівка, Благодатне та Лимани) створює критичні ризики для життя людей. Наразі в цих районах тривають роботи з розмінування.
Руйнування та пошкодження житлового фонду
Лінія бойових дій у селі Прибузьке проходила за 10 км від населеного пункту, що призвело до пошкодження 90% житлових будинків, 10% із яких не підлягають відновленню. У селі Зелений Гай пошкоджено 70 будинків, 10 зруйновано вщент. У Чорнобаївці зруйновано 32%. Населений пункт Посад-Покровське тривалий час залишався «сірою зоною» та зазнав майже 95% руйнувань. У селі Рибаківка повністю зруйновано 1 будинок, ще 11 пошкоджено внаслідок атак ворожими дронами.
Проблеми з інфраструктурою
У 2023 році в селі Прибузьке внаслідок ракетного удару армії рф згоріло 40 гектарів лісу. У селі Луч пошкоджено фельдшерсько-акушерський пункт і будинок культури. У Чорнобаївці значних руйнувань зазнали міжнародний аеропорт, логістичні склади, промислові та сільськогосподарські підприємства. У більшій частині села Посад-Покровське немає водопостачання, система газопостачання повністю знищена та не підлягає відновленню. У Миролюбівці спостерігаються перебої з електропостачанням через постійні атаки.
Руйнування освітніх закладів і брак укриттів
У селі Зелений Гай будівля школи майже зруйнована, тривають відновлювальні роботи, заплановано будівництво укриття. Цьогоріч за фінансової підтримки уряду Литви в селі відкрили модульну школу. У Благодатному не функціонує дошкільний заклад через брак укриття, а у школі необхідно замінити 10 розбитих вікон. У Прибузькому навчальний заклад зазнав значних руйнувань, будівля частково демонтована, також у цьому році заплановано зведення укриття. У Чорнобаївці пошкоджені школа та дитячий садок, є потреба в ремонті укриття ліцею. У Посад-Покровському навчальні заклади повністю зруйновані внаслідок ворожих обстрілів. У селі Луч також повністю зруйнована школа, діти навчаються онлайн. У Миролюбівці освітній заклад не функціонує, адже там немає укриття.
Гуманітарні потреби та психологічний стан населення
У Прибузькому, Миролюбівці та Чорнобаївці спостерігається нестача гігієнічних наборів, зокрема і для представників маломобільних груп населення та людей з інвалідністю. У Рибаківці мешканці перебувають у постійному психологічному стресі через регулярні обстріли та близькість до окупаційних військ рф.
Брак можливостей працевлаштування
До повномасштабного вторгнення основним джерелом доходу мешканців села Рибаківка був туристичний бізнес, який нині не функціонує. У селах Луч, Благодатне, Миролюбівка, Прибузьке та Зелений Гай заміновані поля, що унеможливлює проведення аграрних робіт, обмежує можливості працевлаштування та зменшує доходи місцевих. Основним джерелом доходу для мешканців сіл Прибузьке та Лимани був глиноземний завод. Після його закриття через війну багато родин залишилися без роботи.
Моніторинг здійснено в межах проєкту «Підтримка постраждалих внаслідок війни представників вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» та реалізується БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Нагадаємо, нещодавно Благодійний фонд «Схід SOS» здійснив моніторингову місію у прифронтові населені пункти Сумщини.