Аналітична записка «Якими можуть бути підходи щодо документів, виданих в окупації?»
Проблема документів, виданих на тимчасово окупованих територіях, стосується мільйонів наших громадян. Українська держава не визнає ці документи. Водночас через порушення росією норм міжнародного гуманітарного права, отримати на окупованих територіях документи українського зразка неможливо. Проте інформація, що міститься в них, залишається критично важливою для реалізації прав людей, а деколи є критичною для життя та здоров’я людей.
Як фіксувати народження дітей, шлюби, розлучення чи смерть рідних на ТОТ, щоб громадяни не втрачали правовий зв’язок з Україною? Як запобігти ситуаціям, коли людина фактично є, але юридично – ні? Як гарантувати право на освіту, спадщину, соціальні виплати для громадян, які мають лише документи, видані окупаційною владою? Як уникнути правового хаосу після деокупації? Як отримати лікування, не витрачаючи кошти на додаткові обстеження після переїзду з окупації?
Коаліція організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, розробила аналітичну записку «Якими можуть бути підходи щодо документів, виданих в окупації». Це перша спроба чітко описати як документи, видані окупантами, можуть бути використані українськими органами. У записці ми розглядаємо ці питання і пропонуємо можливі підходи, що дадуть можливість мінімізувати негативні наслідки для громадян і зберегти суверенітет України.
Експерти вважають, що Україні потрібно розробити механізми для використання інформації з таких документів. Це важливо з двох причин. По-перше, політика росії створює багато невизначеності і страху серед людей на окупованих територіях. Якщо ми надамо чіткі відповіді на питання про ці документи, це допоможе знизити рівень стресу для людей. По-друге, розуміння цього питання зараз допоможе підготуватися до відновлення української влади після звільнення тимчасово окупованих територій.
Центр прав людини ZMINA
Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»
БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»
БФ «Право на захист»
БФ «Схід SOS»
ГО «КРИМ СОС»
ГО «Донбас СОС»
Кримська правозахисна група
Повний текст документу можна переглянути нижче та завантажити за посиланням.
Версія документу англійською доступна за посиланням.