EN

8 місяців в окупації та допомога односельцям. Історія Оксани з Тавільжанки.

Новини
18.07.2023

55-річна Оксана народилася у Харкові, пізніше жінка та її чоловік поїхали працювати до селища Тавільжанка на Харківщині й залишилися там будувати своє життя.

Оксана працювала в сільському господарстві, а згодом стала директоркою сільгосппідприємства. 

«У нас було три гектари землі, де ми вирощували зернові та технічні культури. Я дуже любила те, чим займалася. Думала, що так буде завжди, але 24 лютого 2022 росія напала на Україну і зруйнувала плани на мирне життя українців та українок», – каже Оксана. 

Село із кордоном рф відокремлює 36 кілометрів. Від перших днів повномасштабного вторгнення армія загарбників практично одразу захопила лівий беріг річки Оскіл. Згодом у селищі не стало світла, газу та зв’язку. На сільгосппідприємство окупанти здійснювали тиск –  намагалися відбирати машини та зерно, змушували продати зерно:

«Але зерно ми їм не продавали. Обмінювали всередині між селянами, переробляли та допомагали людям з інших сіл», – додала жінка.

У серпні 2022 року в селищі ситуація почала загострюватися: обстріли чутно було вдень і вночі, до того ж росіяни почали грабувати: відбирали генератори, харчові продукти, забирали людей та відвозили у невідомому напрямку. 

Оксана вирішила відправити дітей за кордон, а сама із чоловіком та старенькою матусею ховалися у підвалі.

«В 500 метрах від нашого будинку базувалися росіяни, вони гатили з мінометів. Трохи далі, у 800 метрах, базувалися мотопіхотна частина  російських окупантів на танках.. було дуже страшно…», – згадує жінка.

У вересні 2022 року ЗСУ розпочали контрнаступ та звільнили близько 40% Дворічанщини, але село Тавільжанка, яке перебуває по лівий бік річки Оскіл, залишилося під окупацією. 

Згодом в Тавільжанці армія рф розбомбила тваринницький комплекс та випустили більше півтори тисячі корів. Худоба збивалася у групи, що ходили по дворах та шукали їжу. 

«Нагодувати ми їх якось могли, а ось води не вистачало. Корови ходили до річки та підривалися на мінах, а росіяни їх з посмішками дострілювали з автоматів», – згадує жінка.

Оксана із сім’єю до останнього чекали на визволення, але все ж таки вирішили евакуюватися з селища 2 листопада 2022 року: 

«Коли в дім сусідів упала ракета та перегородка завалила погріб – це було останньою краплею. Ми зрозуміли, що наступного разу ми так і залишимося у підвалі, тож вирішили виїжджати», – згадує Оксана. 

Сім’я евакуювалася до Харкова разом з колоною із десяти автомобілів односельців, дорога була важкою та довгою, згадує Оксана: 

«Ми проїхали 14 російських блокпостів, окупанти тримали нас від ранку і до пізньої ночі,  перевіряли телефони та соціальні мережі, допитували про сім’ю. Їхати було важко, автівки наші були побиті, скати порізані, а моторне мастило не замінювалося 8 місяців. Тож дісталися до міста ми за тиждень».

Зараз Оксана із чоловіком та матусею мешкають у Харкові, жінка активно допомагає своїм односельцям: харчовими продуктами, одягом, організовує дозвілля для дітей та дорослих. Також жінка допомагає українським захисникам, разом з односельцями вони готують пиріжки на фронт та плетуть маскувальні сітки.

У червні Оксана звернулася до фахівців мобільної бригади Благодійного фонду «Восток SOS». Після того, як жінка пережила окупацію, її постійно турбували нічні кошмари й безсоння. Тому жінка звернулася по допомогу до психологині фонду. 

«Мене перестали турбувати тривожні думки та сон налагодився, зараз сплю як немовля, це диво якесь! Дякую вам, ви робите наш світ кращим».

Оксана вірить у Перемогу та в те, що колись знову зможе потрапити до своєї домівки, відновити сільське господарство та жити, як і раніше на рідній землі.

Історію жінки записали у межах реалізації проєкту «Психосоціальна допомога громадянам України від мобільних бригад у 4 регіонах» за фінансової підтримки International Rescue Cometee Deutchland .

Ви можете записатися на приїзд бригади до вашого міста, територіального центру чи громади. Для цього необхідно зателефонувати на гарячу лінію, що працює від понеділка по суботу (8:00-18:00): 0800 332 614.

Також отримати консультацію можна у месенджерах:

  • +38(099) 710 48 72 (Viber);
  • +38(096) 108 60 48 (Telegram).

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!