EN

Мати вплив на прийняття рішень всією громадою, включно з переселенцями, і є основою реформи децентралізації

Напередодні початку роботи Верховної Ради дев’ятого скликання в Україні відбулася масштабна акція на підтримку виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. Протягом 10 днів переселенці та громадські активісти у різних областях виходили на центральні площі своїх міст та містечок із гаслами «Кожен голос впливає», «Маю вплив», «Спочатку право голосу, а потім – місцеві вибори», «Переселенці-ВиБорці».

«Загалом у акції взяли участь виборці у 17 містах – Житомирі, Ужгороді, Одесі, Вінниці, Шостці, Рівному, Івано-Франківську Коростені, Хмельницькому, Кривому Розі, Харкові, Конотопі, Полтаві, Лисичанську, Кропивницькому, Чугуєві та Херсоні», – зазначила виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва.

«29 серпня, у перший день роботи парламенту, ми з партнерами проведемо акцію під стінами Верховної Ради. Ми зустрічатимемо народних депутатів на підході до будівлі парламенту та вручимо їм вітальні листівки з інформацією про першочергове завдання – відновлення виборчих прав для внутрішньо переміщених осіб та всіх мобільних категорій громадян», – наголосила Тетяна Дурнєва.

Аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев вважає, що Верховна Рада України попереднього скликання заборгувала вирішення багатьох питань, пов’язаних із повноцінною виборчою реформою.

«У нас є очікування, що новий парламент зможе оперативно і на основі пріоритету прав людини вирішити проблеми у виборчій сфері, – переконаний Клюжев. – Ключовими завданнями для парламенту є забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів, а також – удосконалення санкцій за порушення законодавства. Якщо парламент впорається з цими двома завданнями, то це буде вагомий крок вперед».

Членкиня правління БО «Восток СОС» Олександра Дворецька навела дані одного з останніх соціологічних опитувань, які свідчать про відсутність намірів у значної кількості ВПО повертатися на попередні місця проживання. «Майже 70% переселенців не планують повертатися у випадку відновлення юрисдикції Києва на тимчасово окупованих територіях», – сказала вона.

«В умовах, коли конфлікт триває довго, і люди будують нові соціальні зв’язки, не пов’язані з окупованими територіями, це нормальна тенденція, – вважає Дворецька. –  Наступні місцеві вибори відбуватимуться в децентралізованих громадах. І це гарна нагода для влади продемонструвати, як слоган «єдина країна» реалізується на практиці. Мати вплив на прийняття рішень всією громадою, включно з переселенцями, і є основою реформи децентралізації», – наголосила правозахисниця.

Координаторка з адвокації БФ «Право на захист» Дарина Толкач нагадала, що одним з аргументів проти надання переселенцям виборчих прав на місцевих виборах є офіційні дані про велику кількість ВПО в громадах поблизу лінії зіткнення.  «Але об’єктивно можна сказати, що офіційна статистика щодо кількості внутрішньо переміщених осіб не відображає реальності, вона є спотвореною в результаті дискримінаційної політики уряду щодо виплати пенсій жителям нині окупованих територій. Тому ми вкотре наполягаємо на необхідності запровадження механізму виплати пенсій, який був розроблений правозахисниками ще у 2017 році та скасування норми про обов’язкове отримання довідки переселенця при оформленні пенсії. За такої умови ми побачимо реальну кількість переселенців, які проживають у приймаючих громадах», – сказала Толкач.

Учасники прес-конференції переконані, що Верховна Рада ІХ скликання має всі можливості для якнайшвидшого прийняття закону про виборчі права внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян. В умовах наближення місцевих виборів ця законодавча ініціатива повинна стати однією з першочергових.

Інші матеріали

Перейти до публікації Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання
Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання

Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання

Перейти до публікації Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства
Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства

Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» розгорнула екстрене реагування задля допомоги евакуйованим із Купʼянської та Борівської громад
Команда БФ «Схід SOS» розгорнула екстрене реагування задля допомоги евакуйованим із Купʼянської та Борівської громад

Команда БФ «Схід SOS» розгорнула екстрене реагування задля допомоги евакуйованим із Купʼянської та Борівської громад

Скопійовано!