EN

26 квітня міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

Новини
26.04.2024

38 років тому Україну та світ спіткала найбільша техногенна катастрофа XX століття. 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. За оцінками незалежних експертів, 500 000 людей померли від радіації.

У 2017 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті, закликала світ усвідомити важливість відповідального ставлення до ядерних об’єктів і пам’ятати про наслідки катастроф. Напади на АЕС чи інші об’єкти, що працюють на ядерному паливі, заборонені міжнародним гуманітарним правом. Втім, армія рф нехтує правилами ведення війни та щодня наражає на небезпеку мільйони людей.

Документатори Благодійного фонду «Схід SOS» продовжують фіксувати випадки безвідповідального ставлення військових рф до об’єктів, збройний напад на які може спричинити витік радіації та екологічну катастрофу. Серед свідків і лікар із Маріуполя Дмитро. Чоловік розповів про обстріл радіологічного відділення дитячої лікарні, що стався в березні 2022 року.

«Корпус радіології був розташований у крайньому будинку. Наприкінці 2021 року гармати для лікування хворих радіацією були повністю заряджені. Уявіть наслідки, які спричинило влучання бомби. Всі прилади зруйновані. Це радіаційна катастрофа, росіяни зробили зменшену версію Чорнобилю в центрі міста», – пояснив він.

Команда записала також свідчення працівника Запорізької АЕС Володимира (ім’я змінено з міркувань безпеки). На АЕС чоловік працював близько 10 років, останні 1,5 роки припали на російську окупацію. Він пояснив, що всупереч усім нормам МГП, станція стала військовим об’єктом окупантів.

«Російські військові базуються в турбінному відділенні, де майже все обладнання. Їх там бути не повинно, а вони обладнали казарму та створили військовий об’єкт. Біля вікон зробили вогневі позиції. Тобто можуть навіть зі блоків відстрілюватися. Вони зробили й ДОТи на даху реакторного відділення. На всіх 6 блоках і даху є вогневі позиції», – розповів він.

Володимир пояснив, що чимало спеціалістів виїхали та відмовилися співпрацювати з окупантами. Самопроголошена влада ставить на їхні місця осіб без належного фаху та досвіду, що підвищує ризик аварії.

«Оперативний персонал треба довго готувати. Це фахівці, яких не навчають за лічені дні, навіть за 3 роки не навчиш. Це керівництво блочного щита, аби посаду там отримати, потрібно пропрацювати більше 10-12 років. В умовах тимчасової окупації дуже багато людей «виросли» зі слюсарів до керівників», – зауважив чоловік.

Ці та інші дії окупантів наближають страшну катастрофу. Занепокоєння викликають і новини про обстріли Запорізької АЕС безпілотниками рф.

Закликаємо міжнародні інституції негайно змусити рф покинути територію Запорізької АЕС, вивести війська та техніку, а також повернути станцію в управління України.

Документування воєнних злочинів здійснюється у межах проєкту «Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» та реалізується БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!