EN

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Січень 2020 року

Новини
05.02.2020

У січні 2020 року в тимчасово окупованих Російською Федерацією районах Луганської й Донецької областей, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Січень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №1

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

Жителя Голубівки (колишній Кіровськ) так званий «Верховний суд ЛНР» засудив до 12 років ув’язнення за «державну зраду». У повідомленні стверджується, що чоловік надавав допомогу «в дискредитації виборів Голови Луганської Народної Республіки та депутатів Народної Ради ЛНР шляхом здійснення фото- і відеофіксації осіб, що беруть участь в організації та проведенні виборів, з метою ідентифікації їх».

Жителя Лутугиного за вироком так званого «Лутугинського районного суду ЛНР» засудили на 8 років і 6 місяців позбавлення волі. 
У повідомленні йдеться про те, що нібито «31.07.2014 року підсудний, ігноруючи Конституцію ЛНР, а також інші нормативно-правові акти, що діяли на території ЛНР, на добровільних засадах брав участь у незаконному збройному формуванні (далі НЗФ), а саме: у не передбаченому законом загоні самооборони Лутугиного. Дане НЗФ діяло спільно зі Збройними силами України, та їхні дії були спрямовані на позбавлення волі осіб, що підтримують інтереси ЛНР. Для виконання своїх функціональних обов’язків у НЗФ підсудний, маючи при собі вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, в період з 14 по 23 серпня 2014 року, а також з 18 по 24 серпня 2014 року, згідно зі складеним графіком чергування, здійснював охорону незаконно позбавлених волі двох громадян в приміщенні роздягальні ДЮСШ міста Лутугине».

У соцмережі Facebook 18 січня 2020 року повідомили про зникнення багатодітній матері – Марини Недодаєвої. 16 січня жінка повинна була приїхати з непідконтрольної українському уряду території в Станицю Луганську, але на зв’язок так і не вийшла.

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Січень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №2
Зображення це фотоскрін з відкритих джерел

27 січня на сайті так званого «МДБ ЛНР» з’явилося повідомлення про затримання Марини Недодаєвої й обвинувачення її в «шпигунстві» на користь України та у «зраді батьківщині».
У повідомленні також ідеться про те, що Марина нібито збирала відомості про співробітників так званої «народної міліції» та «вела серед військовослужбовців ЛНР агітаційно-пропагандистську роботу з метою переходу їх на бік противника шляхом використання програми СБУ «На тебе чекають вдома».
За інформацією із закритого джерела станом на 29 січня 2020 року жінку відпустили.

Ректора «Донбаської юридичної академії» Сергія Гончарова затримали за звинуваченням в організації замовного вбивства керівників так званого «міністерства освіти ДНР». 22 січня 2020 року про це повідомляють «Новини Донбасу».
«Донбаську юридичну академію» відкрили в окупованому Донецьку в 2015 році. Вона позиціонувалася як заклад з підготовки «кадрового резерву республіки». «Академією» опікувалися колишній голова так званої «ДНР» Олександр Захарченко та «віцепрем’єр» Олександр Тимофєєв.

У соцмережі Facebook 21 січня 2020 року донецький блогер «Сєня Анатоліч Варм» повідомив про затримання блогера та члена так званої «громадської палати ДНР» Олександра Болотіна.

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Січень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №3
Зображення це фотоскрін з відкритих джерел

Раніше Олександр Болотін публікував у соцмережах кілька повідомлень, у яких повідомляв, що в школах Макіївки відсутнє харчування для учнів. У проблемі він звинувачував «мера» окупованої Макіївки Сергія Голощапова. Після цього блогер записав відеозвернення до «голови ДНР» Дениса Пушиліна, де закликав звільнити голову «Громадської палати» Олександра Кофмана за тиск. Також у Олександра Болотіна виник конфлікт із представниками «міністерства інформації ДНР», які стверджують, що проблем із харчуванням у макіївських школах немає. Напередодні Болотін повідомляв про погрози на свою адресу з боку працівників «Мінінформу ДНР». Про цей випадок повідомляють «Новини Донбасу».

Житель Донецька «П» 23 січня 2020 року був «засуджений до п’яти років позбавлення волі за шпигунство на користь служби безпеки України». Також у повідомленні говориться, що чоловік здійснював приватні пасажирські перевезення через контрольно-пропускний пункт між окупованими так званою «ДНР» і підконтрольними Україні територіями, а також доставляв посилки на територію так званої «ДНР».
Зазначається, що його нібито «в листопаді 2016 року було завербовано співробітником СБУ. За його завданням обвинувачений здійснював терористичну діяльність на території ДНР від зазначеного періоду до жовтня 2018 року».

Наприкінці грудня бізнесмена з Дніпра під час перетину лінії розмежування затримали й утримували в неволі два тижні співробітники так званого «МДБ ДНР». Чоловік їхав провідати літніх батьків у Донецьку. Про це повідомляє прес-центр Служби безпеки України. У повідомленні також зазначається, що чоловіка обвинуватили в діяльності, яка «завдає шкоди ДНР», зокрема, в роботі на українські спецслужби.
Після пред’явлення «обвинувачення» бойовики два тижні незаконно утримували чоловіка в підвальному приміщенні, застосовували методи психологічного та фізичного тиску, позбавили його можливості нормально харчуватися.
Представники так званого «МДБ ДНР» за допомогою погроз розправи над рідними чоловіка, схилили його до співпраці. А саме, змусили збирати та передавати інформацію про патріотичні організації, з якими бізнесмен підтримував зв’язок. Також у бізнесмена конфіскували гроші й автомобіль.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту щодо діяльності своїх «державних органів». Зазначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

Депутати так званої «народної ради ЛНР» 15 січня 2020 року під час пленарного засідання розглянули в першому та другому читаннях і прийняли: закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»; закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Про військовий обов’язок і військову службу»; закон «Про внесення змін до Кодексу Луганської Народної Республіки про адміністративні правопорушення в частині забезпечення прав громадян на медичну допомогу»; закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу Луганської Народної Республіки»; закон «Про внесення змін до статті 84 Закону Луганської Народної Республіки «Про податкову систему»; закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Про податкову систему»; закон «Про мінімальний розмір оплати праці»; закон «Про визнання такою, що втратила силу, частини 3 статті 54 Трудового кодексу Луганської Народної Республіки».

Депутати так званої «народної ради ДНР» у той же день у двох читаннях прийняли: закон «Про внесення змін до статті 5 Закону Донецької Народної Республіки «Про державну таємницю» та статті 138 Закону Донецької Народної Республіки «Про основи бюджетного устрою та бюджетного процесу в Донецькій Народній Республіці»; закон «Про державну цивільну службу»; закон «Про Верховний Суд Донецької Народної Республіки»; закон «Про судовий департамент при Верховному Суді Донецької Народної Республіки»; закон «Про внесення змін до Закону Донецької Народної Республіки «Про митне регулювання в Донецькій Народній Республіці»; закон «Про внесення зміни до статті 122 Закону Донецької Народної Республіки «Про податкову систему»; закон «Про внесення зміни до статті 84 Закону Донецької Народної Республіки «Про податкову систему».

Порушення права власності

У січні 2020 року на території Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, що проживають від початку конфлікту на території, підконтрольній українському уряду. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

Так званий «фонд держмайна ДНР» у січні 2020 року повідомив про 68 об’єктів безхазяйного нерухомого майна, які він має намір передати в оренду.

У так званій «ЛНР» у січні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 15 оголошень про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна зазначені:

  • Майно юридичних осіб: адміністративні будівлі, нежитлові приміщення, напівпідвали, складські приміщення, гаражі; залізничне обладнання: ізотермічні вагони, залізничні вагонні ваги, напіввагони, пасажирські вагони; ферросиликомарганец, мікрокремнезем, козлові крани, вантажні автомобілі, водопровідні свердловини, гідроджети, котли, сейфи, офісні меблі.
  • Майно фізичних осіб: газові котли, дизельні генератори, ячмінь, тютюнові вироби.

При цьому варто відзначити, що заяви від власників такого майна приймаються у період від 1 до 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну майно та підприємства переходять під контроль «ЛНР».

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Смотреть PDF на русском языке >>>
Скачать PDF на русском языке >>>
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 

Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!