EN

Захистити дитинство: як не дати рф зробити з українських дітей в окупації російських солдатів

Новини
23.05.2025
Що потрібно зробити, щоб українські діти та молодь на тимчасово окупованих територіях України не стали російськими солдатами?

Саме це питання стало ключовим під час закритого обговорення, що 15 травня 2025 року провела Коаліція організацій, що опікуються питанням захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України разом із міжнародними партнерами.

За оцінками громадських організацій, нині на ТОТ проживають близько 1 600 000 українських дітей. Вони опинилися у вкрай небезпечній ситуації: знищення української освіти, нав’язування мілітаризованих цінностей, індоктринація у формальній і неформальній освіті, тиск і переслідування за проукраїнську позицію, примус до отримання російських документів. Педагоги, які залишилися в окупації, також щодня балансують між власною безпекою та етичним вибором.

Захистити дитинство: як не дати рф зробити з українських дітей в окупації російських солдатів | БФ «Схід SOS», картинка №1

Зважаючи на це, держава має шукати способи, як допомогти дітям і молоді з ТОТ не лише виїхати з окупації, а й створити умови для безпечної адаптації й інтеграції після повернення на підконтрольну територію, а також сприяти збереженню української ідентичності. Усе це передбачає формування відповідної державної політики та підтримку від міжнародних партнерів.

Маємо усвідомлювати, що методи, які нині застосовуються на ТОТ та інвестиції, які вкладаються в молодіжну політику, мають конкретно визначену мету, скеровану проти людських цінностей, прав і свобод. Головне – не проґавити цей момент і нівелювати наслідки. Одна зі сполучних ланок – система освіти, часто рішення про навчання в українських закладах приймається на базі того, що людина має зв‘язок із комфортним середовищем. Цей зв‘язок може бути проявлений у родичах, друзях або навіть цільових програмах підтримки та адаптації. Це те, що дає людині відчуття, що вона не сама, а інші люди будуть поруч і підтримають.

Ярослав Таранець, правовий аналітик БФ «Схід SOS»

Під час зустрічі звучали голоси експертів, активістів, педагогів і молодих людей із ТОТ. Їхні історії дуже важливі, хоч і сповнені болю. За кожною цифрою ми бачимо реальних людей і дітей, які хочуть і мають право отримувати гідну освіту, планувати майбутнє та жити в безпеці.

Організаторами заходу стали коаліція організацій, до складу якої входять Центр прав людини «ZMINA», ГО «Донбас СОС», ГО «КРИМСОС», БФ «Право на захист», БФ «Схід SOS», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», Кримська правозахисна група.

Дякуємо всім, хто долучився. Віримо, що діалог і спільні зусилля в цьому процесі здатні стати фундаментом, завдяки якому діти з ТОТ зможуть будувати своє майбутнє.

Нагадаємо, нещодавно БФ «Схід SOS» відкрив набір на навчання зі проєктного менеджменту для освітян зі прифронтових шкіл.

Інші матеріали

Перейти до публікації Магазин «Pethouse» продовжує підтримувати господарів із тваринами під час евакуації
Магазин «Pethouse» продовжує підтримувати господарів із тваринами під час евакуації

Магазин «Pethouse» продовжує підтримувати господарів із тваринами під час евакуації

Перейти до публікації Тиждень безбар’єрності в Україні: команда БФ «Схід SOS» розповідає про коректне спілкування
Тиждень безбар’єрності в Україні: команда БФ «Схід SOS» розповідає про коректне спілкування

Тиждень безбар’єрності в Україні: команда БФ «Схід SOS» розповідає про коректне спілкування

Перейти до публікації Досвід, що рятує життя: БФ «Схід SOS» провів українсько-польську зустріч щодо гуманітарного реагування
Досвід, що рятує життя: БФ «Схід SOS» провів українсько-польську зустріч щодо гуманітарного реагування
 15.05.2025

Досвід, що рятує життя: БФ «Схід SOS» провів українсько-польську зустріч щодо гуманітарного реагування

Скопійовано!