В Одесі відбулася Лабораторія громадської активності
В Одесі відбулася підсумкова зустріч учасників проєкту «Школа прав людини: право бути правозахисником». Ми розпочинали її, як відповідь на випадки тиску, залякування та напади на активістів. Згідно з даними ZMINA, тільки у 2019 році ця проблема торкнулася 83 активістів та правозахисників.
Нашою метою було показати як працює правозахист у повсякденному житті та як захистити себе чи людей, які нас оточують.
“Це навчання було важливе тим, що я зрозуміла, як правозахист існує і працює в побуті. Для мене найціннішим досвідом було саме знайомство з людьми, які вже активно в цій сфері працють, і які змогли щиро поділитись тим, як вони це роблять. Хочеться відчувати, що я, коли буде потреба, зможу захистити свою безпеку, або безпеку моїх близьких”, – каже одна із учасниць Анна Фітак.
Ще один учасник Школи Максим Процько каже, що найбільш цінним для нього була можливість дізнатися алгоритм запуску кампанії з правозахисту:
“Завдяки участі я отримав нові знання та навички у сфері правозахисту, зокрема дізнався, яким чином планувати кампанії правозахисту, захистити себе та інших у разі можливих утисків або переслідувань. Також цікавим для мене було спілкування з іншими колегами, обмін досвідом. Корисним аспектом були навчальні заняття з питань законодавства, дотримання Конвенції та практики ЄСПЛ на базі Освітнього дому з прав людини в Чернігові. Цікаво було дізнатися про роботу громадських організацій, як-то кажуть, зсередини, протягом навчального візиту до громадських організацій у Києві”.
Загалом після Школи 13 активістів та активісток різних профілів отримали базові знання теорії з прав людини та реалізували свої правозахисні проєкти. Їх учасники та учасниці презентували в ході семінару, а після спільного обговорення запланували продовження роботи над своїми ідеями.
Наталія Аляб’єва разом із командою розробляла проєкт пілотного моніторингового дослідження на Донеччині.
“Проект був важливим, сподіваюсь, що за допомогою моніторингу ми зможемо сприяти покращенню ситуації з дотриманням та захистом активістів і правозахисників. Тема тиску, переслідувань, нападів на правозахисників та громадських активістів, безумовно, чутлива. В країні є безкарність за тиск, переслідування, напади, тому тему треба висвітлювати. Сподіваюсь, що наше пілотне моніторингове дослідження в Донецькій області буде платформою для послідовних кроків надалі. Коли ми разом – ми сильні! Сподіваюсь, що ми з командою проекту внесли вклад в правозахисний рух України, ми – рушійна сила нашої країни!” – Наталія Аляб’єва, учасниця Школи.
Програма Лабораторії включала інформаційні сесії, присвячені свободі мирних зібрань. Та учасники не просто дізнались в теорії, як вийти зі своєю проблемою на вулицю, а спланували і провели акцію під будівлею Одеської міської ради. Активісти нагадали, що за останній рік в Одесі відбулось мінімум 5 випадків нападів на активістів і 15 у 2019 році. Учасники вимагали від місцевої влади не ігнорувати проблеми правозахисників, а від органів правопорядку – належного розслідувати справ, які стосуються тиску та погроз на них.
Також у рамках підсумкового семінару в Одесі учасники пройшли тренінг FAST. Це курс з надання домедичної допомоги, який дає можливість зберегти життя людині до прибуття лікарів. Такі навички будуть корисні під час акцій протесту, мітингів чи у разі нападу на вас чи людину, яка поруч.
Проєкт «Школа прав людини: право бути правозахисником», впроваджує Благодійна організація Восток SOS в партнерстві з Освітнім домом прав людини в Чернігові за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program.