Уздовж лінії розмежування офіційно створили нові ВЦА: чому це важливо?
У 2020 році у 18 громадах Донеччини та Луганщини не проводили місцеві вибори. Тоді в деяких з них одразу створили військово-цивільні адміністрації, інші – чекали на відповідний Указ президента. 19 лютого Володимир Зеленський підписав їх.
Згідно із цими документами, ВЦА не тільки з’явилися там, де їх не було, а й вже створені раніше — змінили свої межі.
Загалом у Донецькій та Луганській областях створили та реорганізували 18 ВЦА.
Чому це важливо?
“Це справді довгоочікувана міра. Без цього указу фактично діяльність місцевих адміністрацій була заблокована. Загалом дивно, що виникла така прикра пауза між закінченням повноважень колишніх ВЦА і створенням нових. Фактично два місяці ці території жили без органів управління, з вимушено заблокованими бюджетними коштами, а отже і усіма соціальними виплатами. Маємо надію, що процес ухвалення рішень стосовно ВЦА надалі реалізовуватиметься оперативно та згідно з потребами громад Донеччини та Луганщини. Зокрема, важливим є призначення на посади голів новостворених адміністрацій фахових і готових взаємодіяти з громадою очільників“, – вважає виконавчий директор Восток SOS Костянтин Рєуцький.
Крім того, як зазначив Костянтин Рєуцький, важливим та досі не вирішеним залишається питання внесення змін до закону “Про військово-цивільні адміністрації”:
“Восток SOS неодноразово говорив про необхідність проведення “реформи ВЦА”. Зокрема, зміни мають передбачати можливість місцевих жителів брати участь в ухваленні рішень в інтересах громади. Крім того, потрібно впровадити дієву систему навчання та перекваліфікації голів і ключових співробітників ВЦА”.
Нагадаємо, 13 січня Восток SOS організовував онлайн-обговорення закону “Про військово-цивільні адміністрації”. Його ухвалили 3 лютого 2015 року, тобто 6 років тому. Учасники зустрічі дискутували про те, наскільки ефективними є військово-цивільні адміністрації (ВЦА) та яких змін потребує закон, котрий регулює їхню діяльність.