Учителі зі Сумщини пройшли чотириденний тренінг із безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях від БФ «Схід SOS»
23-26 березня команда освітнього напряму Благодійного фонду «Схід SOS» організувала тренінг для вчителів у Києві. До події долучилися 63 освітяни, які є відповідальними за впровадження безпекових заходів у 5 школах міста Конотоп та селах Миколаївка і Косівщина.

Війна в Україні суттєво ускладнила доступ до якісної освіти, особливо в прикордонних регіонах. Постійні обстріли, повітряні тривоги та перебої з електропостачанням змушують школи працювати в екстремальних умовах. Учителі потребують не тільки психологічної підтримки, а й мають бути готовими до кризових ситуацій, щоб залишатися опорою для своїх учнів.
Чотириденний тренінг став важливим кроком для посилення безпекових навичок освітян
Перший день був присвячений методу форум-театру, що допоміг глибше усвідомити виклики, з якими щодня стикаються вчителі. Через театралізовані імпровізації джокерки (ведучої) Школи театру пригноблених від ГО «Театр змін» освітянам допомогли пропрацьовувати свої страхи, навчитися висловлювати емоції та знаходити нові рішення в складних ситуаціях у професійній діяльності. Це дозволило їм відчути підтримку одне одного та виробити стратегії для роботи в стресових умовах.
Другий та третій день присвятили темі безпеки. Це було відвідування Навчального пункту Аварійно-рятувального загону спецпризначення ДСНС України у Київській області, де вчителі отримали знання з мінної безпеки, ознайомилися з методами захисту під час обстрілів та опанували основи домедичної підготовки та першої психологічної підтримки.
Фахівці організації «Курси першої домедичної допомоги «САВ» навчали учасників зупиняти кровотечу, накладати турнікети та працювати з автоматичним зовнішнім дефібрилятором. Також педагогів ознайомили з алгоритмами реагування на різні невідкладні стани в дітей та дорослих, як-от непритомність, травми, удавлення, анафілактичний шок тощо.
За словами вчителів, отримані практичні знання є життєво необхідними в умовах провадження освіти на прифронтових територіях. Педагогиня з Конотопу розповіла, що 10 років навчала дітей основам домедичної допомоги в межах навчальної дисципліни «Захист України».
«Я вперше вчилася накладати турнікет, адже раніше я показувала дітям як працювати зі джгутом Есмарха. Також побачила і попрактикувалася з автоматичним зовнішнім дефібрилятором, якого не було в нашому місті. І що важливо, нещодавно у Конотоп завезли цілу партію дефібриляторів, і я знатиму, як ним користуватися за потреби», – відзначила вчителька хімії Конотопського ліцею №7 Оксана Михтуненко.
Заключними у програмі тренінгу були лекція з інформаційної гігієни в умовах війни від засновниці ініціативи «Як не стати овочем» Оксани Мороз та тренінг із кібербезпеки від представниць департаменту кіберполіції ГУНП міста Києва.
У прифронтових регіонах вчителі беруть на себе роль не лише педагогів, а й психологів, кризових менеджерів, а іноді й рятувальників. Саме тому команда фонду не зупиняє підтримку освітян, надаючи їм знання з безпеки, домедичної допомоги та інформаційної гігієни – навичок, що допомагають зберегти життя та виховувати нові покоління українців під час війни.
Анна Лоза, координаторка освітнього напряму БФ «Схід SOS»
Навчання освітян відбулося в межах проєкту «Школу вгору: підтримка шкіл Сумської області в покращенні безпеки та психологічного стану учасників освітнього процесу», що реалізує БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки Fondation suisse de la Chaîne du Bonheur («Swiss Solidarity»).
Нагадаємо, в лютому 2025 року команда БФ «Схід SOS» здійснила моніторингові візити закладами освіти Сумщини, щоб краще вивчити потреби освіти у прифронтовому регіоні.