EN

У травні 2025 року БФ «Схід SOS» провів моніторинг загальної ситуації та оцінку потреб у 12 населених пунктах Харківської області

Новини
26.06.2025
Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України

Йдеться про: місто Ізюм, села Капітолівка та Оскіл (Оскільська громада), села Тетлега, Зарожне, Велика Бабка, Піщане та Кочеток (Чугуївська громада), селища Малинівка та Новопокровка, село Куньє, а також селище Пролісне (Чкаловська громада).

Переважно це деокуповані населені пункти у 2022 році або прифронтові території, де рівень руйнувань коливається від 10% до 70%. У багатьох громадах залишаються замінованими лісосмуги, а роботи з розмінування не проводяться. Зафіксовано критичну нестачу питної та технічної води, брак укриттів у школах, пошкоджене житло й виснажену інфраструктуру. Через бойові дії люди втратили роботу, а громади – можливість підтримувати базові послуги. У населених пунктах, розташованих далі від кордону з рф, соціальні та медичні служби перевантажені. Гостро бракує місць для розміщення вимушено переміщених осіб, зокрема людей старшого віку, родин із дітьми та осіб з інвалідністю.

За результатами моніторингу команда Благодійного фонду «Схід SOS» виявила 8 основних проблем:

1. Дефіцит питної та технічної води.

У селах Тетлега та Зарожне спостерігається гостра нестача технічної води, особливо в літній період. Її подають погодинно, але через високий вміст пестицидів і заліза вона непридатна для вживання. Вода надходить із двох джерел, що живляться поверхневими водами. Раніше функціонувала свердловина, проте її було виведено з експлуатації внаслідок пошкодження з боку російської армії. У Великій Бабці, хоча і є підключення до центрального водогону, трапляються постійні перебої. Люди користуються чотирма колодязями та джерелами. У селі Піщане централізованого водопостачання немає. Населення забезпечує себе водою з трьох колодязів. У Кочетку регулярно виникають прориви водогону та каналізаційних мереж. Через брак коштів ремонти не проводяться.

2. Руйнування закладів освіти.

Здебільшого навчання відбувається онлайн, для проведення навчального процесу бракує укриттів. В Ізюмі з 11 шкіл зруйновано 6, решта – працюють. У селищі Куньє (Ізюмський район) одна школа, яка частково зруйнована, функціонує, також працює дитячий садок. У Чугуєві з 12 шкіл залишилося 6, повністю знищено внаслідок обстрілів 3 школи та 1 садочок. У Малинівській громаді 4 школи та 2 дошкільні відділення при школах не працюють; функціонує лише садочок. В Оскільській громаді (село Оскіл) працює 1 школа, хоча до повномасштабного вторгнення їх було 7, нині 2 зруйновано повністю. У Новопокровці зруйновано 2 школи, навчання організовано в будинку культури. У Пролісному одна школа повністю зруйнована, одна частково пошкоджена.

3. Руйнування житлового фонду.

Чкаловська громада  – 70%;

Оскільська громада (села Капітолівка та Оскіл) – майже 30%;

Ізюмський район – близько 20%;

місто Ізюм – 45%;

Чугуївська громада (села Тетлега, Зарожне, Велика Бабка, Піщане, Кочеток) – близько 30%;

Новопокровка – 10%;

селища Кочеток та Малинівка – 1% (через відносну віддаленість від лінії фронту).

4. Небезпека через обстріли.

У прифронтових громадах (Куньє, Ізюм, Оскіл, Капітолівка) зберігається небезпека через постійні удари дронами. У селі Піщане також тривають атаки через близькість до Вовчанської громади.

5. Мінування.

В Ізюмі, в селищі Пролісне та селі Піщаному заміновані території, ведуться роботи з розмінування, зокрема Міжнародною організацією «The HALO Trust». У Кочетку замінований лісовий масив. У Куньє територія також замінована, наразі розмінування не проводиться.

6. Проблеми з розміщенням переселенців.

У селищі Кочеток 25% населення – це переселенці. В Оскільській громаді їх близько 20%. У Малинівці проживає майже 50% переселенців. Наразі тут вже немає придатних місць для розміщення внутрішньо переміщених осіб. Адміністрація розглядає можливість облаштування місць проживання на базі дитсадочка. Також є труднощі з орендою житла. 

7. Міграція.

У прифронтових громадах (місто Ізюм, Куньєвська, Оскільська, Чкаловська територіальні громади; селище Капітолівка, Велика Бабка, Піщане, Малинівка, Тетлега, Зарожне) значно скоротилася кількість населення після початку повномасштабної війни. В Ізюмі – на 40%, близько 30% у Малинівці. У селах Оскіл та Капітолівка (Оскільська громада) населення скоротилося майже на 60%. Натомість зростає навантаження на менш постраждалі громади, які більш віддалені від лінії фронту. Зокрема в Чугуївській громаді майже 60% переселенців із ближніх сіл.  

8. Неадаптованість громад до потреб проживання людей старшого віку.

У селі Кочеток близько 60% складають люди старшого віку, представники маломобільних груп населення та особи з інвалідністю. У Тетлезі – 40%. В Оскільській громаді 50% людей старшого віку, з них 10% потребують постійного догляду. Через повномасштабне вторгнення було закрито будинок-інтернат, який обслуговував 400 осіб. Є гостра потреба в засобах для реабілітації, ліках, гігієнічних наборах та підгузках для дорослих.

Моніторинг здійснено в межах проєкту «Підтримка постраждалих внаслідок війни представників вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» та реалізується БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки ЄС.

Нагадаємо, нещодавно Благодійний фонд «Схід SOS» провів моніторинг об’єктів водопостачання на Харківщині.

Інші матеріали

Перейти до публікації Дискусійна панель «Соціальні послуги постраждалим до, під час і після евакуації?»: основні тези
Дискусійна панель «Соціальні послуги постраждалим до, під час і після евакуації?»: основні тези

Дискусійна панель «Соціальні послуги постраждалим до, під час і після евакуації?»: основні тези

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» провів моніторинг відновлення закладу освіти в селі Іванівка (Херсонщина)
БФ «Схід SOS» провів моніторинг відновлення закладу освіти в селі Іванівка (Херсонщина)

БФ «Схід SOS» провів моніторинг відновлення закладу освіти в селі Іванівка (Херсонщина)

Перейти до публікації Донати в дії: БФ «Схід SOS» передав допомогу до МТП на суму понад 1 млн грн
Донати в дії: БФ «Схід SOS» передав допомогу до МТП на суму понад 1 млн грн

Донати в дії: БФ «Схід SOS» передав допомогу до МТП на суму понад 1 млн грн

Скопійовано!