Тиждень безбар’єрності в Україні: команда БФ «Схід SOS» розповідає про коректне спілкування
19 травня 2025 року в Україні стартував Національний тиждень безбар’єрності. З цієї нагоди звертаємося до вас із важливим меседжем!
У Благодійному фонді «Схід SOS» ми цінуємо повагу, рівність і гідність. Наша діяльність не лише про надану допомогу, статистику та звіти, а передусім про людей. Про те, як ми до них звертаємося, описуємо їхній досвід і розповідаємо їхні історії.
Слова мають надпотужну силу – вони здатні підтримати або знецінити, визнати або виключити. Особливо коли йдеться про представників і представниць вразливих груп населення, постраждалих від війни або тих, хто пережив дискримінацію, втрату чи інший травмуючий досвід. Саме тому ми намагаємося ставитися до формулювань з особливою увагою та робимо це не з бюрократичного обов’язку, а з поваги.
Одне з ключових правил комунікації БФ «Схід SOS» – створювати простір, в якому людина залишається людиною. Ми віримо, що щира підтримка починається з делікатності та турботи у словах. Без упереджень і фраз, що принижують чи знецінюють.
Ділимося декількома порадами, що допоможуть бути більш уважними до слів, адже саме вони формують середовище довіри та поваги. Рекомендуємо ознайомитися з корисним ресурсом «Довідник безбар’єрності» за посиланням.

Чому це важливо?
Правильні формулювання – не лише показник освіченості, а й можливість виказати підтримку та повагу. Саме через мову ми визнаємо гідність людини, її досвід, біль і силу.
ЯК ГОВОРИТИ КОРЕКТНО?
Люди з інвалідністю
Правильно:
- Людина з інвалідністю
- Людина, яка користується колісним кріслом
- Людина з порушенням слуху/зору
Неправильно:
- Інвалід
- Візочник
- Глухий / сліпий
Порада: завжди ставте людину на перше місце. Інвалідність – лише одна з багатьох характеристик. За кожним досвідом стоїть особистість, унікальна історія та життя.
Особи старшого віку
Правильно:
- Людина старшого віку
- Пенсіонер/пенсіонерка
Неправильно:
- Старенький / старенька
- Людина поважного віку
- Старик / бабка
- Немічна людина
Порада: пам’ятайте, що вік – не хвороба. Всі ми однаково потребуємо поваги. Уникайте стереотипів про «немічність» чи «непотрібність», а якщо бачите можливість допомогти – скористайтеся нею зі щирим наміром.
Представники маломобільних груп населення
До груп належать люди, які мають тимчасові або постійні труднощі з самостійним пересуванням чи орієнтуванням у просторі, як-от:
- Люди старшого віку
- Особи з інвалідністю
- Батьки з маленькими дітьми та вагітні жінки
- Люди з тимчасовими травмами
- Особи з порушеннями зору чи слуху
Неправильно:
- Маломобільні / несамостійні
- Немічні / каліки
- З дитиною на руках (у зневажливому сенсі)
- Травмовані / нещасні
Порада: не робіть узагальнень, належність до цих груп не визначає людину всеціло. Ставтеся з повагою до різного досвіду та обставин, уникаючи знеособлення чи зверхності.
Безбар’єрність не про лише про пандуси та ліфти. Це про створення середовища, де кожна людина не страждає від дискримінації та зневаги. Це про суспільство, де кожен і кожна можуть реалізувати свій потенціал без обмежень і страху бути не почутим.
Нумо творити Україну майбутнього разом!