EN

Освіта як інструмент стійкості: 5 історій змін, які реалізує БФ «Схід SOS»

Новини
08.05.2025

Із початку року команда освітнього напряму БФ «Схід SOS» підтримала низку проєктів, що допомагають освітянам та активістам переосмислювати і вдосконалювати освітній процес навіть в укриттях, а також сприяти громадянській спроможності неурядових ініціатив.

За січень–травень 2025 року команда фонду реалізувала низку ініціатив, у центрі яких люди: педагоги, адміністрації шкіл та громадські активісти. У кожного та кожної з них були власні виклики, але завдяки супроводу, підтримці та безпечному простору для розвитку, їхні ідеї стали реальністю.

У часи війни освіта має бути не лише стабілізуючим фактором, а й інструментом розвитку – особистісного, професійного, громадянського. Ми розуміємо, що для цього потрібна не лише теорія чи ресурси, а й підтримка та довіра. Коли освітяни отримують простір для переосмислення, а громадські ініціативи супровід для втілення ідей, з’являються сталі зміни. Ми розбудовуємо довготривалі партнерства, що підсилюють тих, хто сьогодні формує майбутнє України.

Анна Лоза, координаторка освітнього напряму БФ «Схід SOS»

Знайомимо вас з історіями 5 учасниць проєктів, які своїм прикладом доводять, що зміни можливі навіть під час війни.

Освіта як інструмент стійкості: 5 історій змін, які реалізує БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №1

Спочатку пандемія змусила перейти у дистанційний формат, а після початку повномасштабного вторгнення багато колег і учнів взагалі втратили можливість бувати в стінах рідних шкіл. Перед вчителями постали нові виклики, ми втратили звичне коло спілкування та відчуття стабільності. На фоні постійного стресу та навантаження похитнувся емоційний стан і стало зрозуміло, що треба шукати шляхи відновлення. Участь у групі допомогла мені покращити стан, а зустрічі з менторами та колегами – відчути, що ми сильні й зможемо все подолати.

Юлія Зубарева, викладачка спеціалізованої школи-інтернату «Козацький ліцей» у Запоріжжі

Більше про ініціативу читайте за посиланням.

Освіта як інструмент стійкості: 5 історій змін, які реалізує БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №2

Я 10 років викладала предмет «Захист України» і вчила дітей надавати першу домедичну допомогу. На тренінгу від БФ «Схід SOS» я отримала більш практичні знання: вперше вчилася накладати турнікет, побачила і попрактикувалася з автоматичним зовнішнім дефібрилятором, якого не було в нашому місті. А ще я освоїла психологічні вправи із форум-театру, які зможу використати в роботі з учнями і як класний керівник, і як вчитель хімії. Щоб діти змогли бачити в мені не лише предметника, а людину, з якою цікаво спілкуватися.

Оксана Михтуненко, вчителька хімії Конотопського ліцею №7

Більше про заходи читайте за посиланням.

Освіта як інструмент стійкості: 5 історій змін, які реалізує БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №3

Команда нашої громадської організації «Безпечний» отримала інституційну підтримку, завдяки якій ми облаштували наш простір технікою і всім необхідним для гідного старту діяльності. Також завдяки проєкту ми набули навичок фандрайзингу. Під час його вивчення ми згенерували і вже працюємо над втіленням амбітної ідеї – створити освітні центри для учнів 5-10 класів у Тернополі. Тепер маємо структуру, завдяки якій можемо рухатися та розвиватися.

Анастасія Собчак, проєктна менеджерка ГО «Безпечний»

Більше про проєкт читайте за посиланням.

Освіта як інструмент стійкості: 5 історій змін, які реалізує БФ «Схід SOS» | БФ «Схід SOS», картинка №4

У лютому ми отримали парти, якими облаштували кілька класів. Ситуація в місті та Україні загалом вимагає вчасного реагування на повітряні тривоги і це наша безпека та відповідальність. Ми не зупиняємо процес навчання, діти можуть навчатися і в укриттях, бо для цього ми тепер маємо все необхідне.

Юлія Котенко, директорка Павлоградського міського ліцею

Більше про підтримку закладів освіти читайте за посиланням.

Дізналася про квоту на бюджетні місця та спрощений порядок вступу в заклади вищої освіти України для учнів, які мешкають на ТОТ. Вебінари допомогли отримати актуальну інформацію про роботу Освітніх центрів при університетах, які створені спеціально для молоді з ТОТ. Про те, що вступ можливий без НМТ, що враховують відсутність українських документів, можна подати заяву та скласти вступні випробування дистанційно, розібралися з альтернативними можливостями навчання та підтримки, які можуть отримати вступники. Корисна не тільки інформація про можливість допомоги дітям, які знаходяться в окупації, а і можливість отримувати відповіді на актуальні питання в подальшому. Також надали матеріали з детальною інформацією, якими я зможу  ділитися з дітьми.

Учасниця вебінарів (імʼя не розголошується з міркувань безпеки)

Більше про це читайте за посиланням.

Ми віримо, що освіта – це не просто навчання. Це основа для критичного мислення, адаптивності, емпатії. І саме тому в країні, що бореться за свою свободу, підтримка освітян і громад – це внесок у майбутнє.

Ми поруч, щоб ці зміни ставали системними.

Інші матеріали

Перейти до публікації Історія Катерини з Ізюма: команді БФ «Схід SOS» вдалося відновити будинок жінки, яка пережила окупацію 
Історія Катерини з Ізюма: команді БФ «Схід SOS» вдалося відновити будинок жінки, яка пережила окупацію 

Історія Катерини з Ізюма: команді БФ «Схід SOS» вдалося відновити будинок жінки, яка пережила окупацію 

Перейти до публікації Психологи БФ «Схід SOS» щодня консультують евакуйованих зі прифронтових громад
Психологи БФ «Схід SOS» щодня консультують евакуйованих зі прифронтових громад

Психологи БФ «Схід SOS» щодня консультують евакуйованих зі прифронтових громад

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» провів моніторинг населених пунктах Миколаївщини та Херсонщини
БФ «Схід SOS» провів моніторинг населених пунктах Миколаївщини та Херсонщини

БФ «Схід SOS» провів моніторинг населених пунктах Миколаївщини та Херсонщини

Скопійовано!