Громадська «гаряча лінія» звіт за лютий 2020
З квітня 2018 року активно працює громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольній українським силам частині Донецької та Луганської областей. Якщо мешканці цих областей вважали, що їхні права порушили або самі стали свідками таких дій з боку співробітників правоохоронних органів, військовослужбовців, прикордонників або представників спецслужб, то отримали змогу повідомити про це операторам «гарячої лінії» телефонного зв’язку, месенджерів Viber, WhatsApp, Telegram та електронною поштою.
В лютому 2020 року на телефон «гарячої лінії» по виявленню випадків незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях надійшло 19 звернень.
Чотири описаних ситуацій стосувалися Донецької, одне звернення з Луганської області, одне з Сумської. В інших випадках люди не назвали ані область та більш точне своє місцеперебування, ані місцину, де відбувалася ситуація. Дві скарги стосувалися інцидентів на контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) з тимчасово окупованих територій, один інцидент трапився на блокпості.
На дії та бездіяльність поліції скаржились у трьох випадках, по одній скарзі на прикордонників та працівників Державної фіскальної служби, на орган місцевого самоврядування, і про приватного адвоката. Описані інциденти, що трапилися на КПВВ, стосувалися проблематики транспортування речей та авто через лінію розмежування. Два звернення стосувалися роботи пропускної системи КПВВ. Одне – правил перетину російсько-українського кордону.
Одна зі скарг з Донецької області була на бездіяльність, на думку скаржника, розслідування дорожньо-транспортної пригоди, в результаті якої пішохід отримав інвалідність. Інша скарга з Донецької області стосувалася можливого перевищення повноважень працівниками поліції під час обшуку.
Варто зазначити телефонний дзвінок з Луганської області щодо проблеми відновлення паспортів для людей з сільської місцевості. В підконтрольних українським силам частинах Донецької та Луганської областей відсутність документу, що посвідчує особу, може бути підставою для затримання (ст. 12 Закону “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”). Що, своєю чергою, може бути перепоною для того, щоб потрапити в інший населений пункт до найближчого підрозділу Державної міграційної служби для відновлення паспорту.
Не відповідає дійсності. ВПО повинні подавати особисто документи (п. 7, 20).
Постанова КМУ № 302 від 25 березня 2015 р.
Внутрішньо переміщена особа подає документи до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта за місцем проживання, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (п. 20)
Виняток передбачений лише для – звернення законними представниками у разі досягнення особою 14 років, але обмеженої дієздатності або недієздатності (п.7), звернення уповноваженими особами – якщо особа, яка потребує паспорт, відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (п.7). Якщо особа не може пересуватись самостійно, працівники ДМС приїздять додому (п.36).
Законодавство України передбачає можливість звільнення від сплати державного мита для відновлення документів, що посвідчують особу
Спірне формулювання. У ч. 6 ЗУ “Про державне мито” зазначено: “за видачу паспорта громадянина у разі обміну замість втраченого чи пошкодженого – 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян”, ст. 4. зазначеного Закону не передбачає такої підстави для звільнення. Але водночас ч.4 Закону звільняє від сплати держмита певні категорії громадян, незалежно від порушеного питання (ліквідатори ЧАЕС, люди з інвалідністю 1 і 2 групи тощо).
Працівники «гарячої лінії» оперативно реагують на звернення та за можливості надають консультативну допомогу, надалі направляють до компетентних державних, міських та громадських інституцій.
Зауважимо! Працівники «гарячої лінії» отримують дзвінки з інших областей України також.
Нагадуємо, що громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, працює цілодобово за номером телефону: +380 (99) 297 64 36