«У мене не залишилося контактів на окупованій території: вони або вбиті, або виїхали»: початок АТО очима місцевих

Новини
13.04.2020
«У мене не залишилося контактів на окупованій території: вони або вбиті, або виїхали»: початок АТО очима місцевих | БФ «Схід SOS», картинка №1
Мітинг «Луганськ – це Україна» 13 квітня 2014 року. Фото: Олександр Волчанський

Авторка матеріалу ВОРОНА ЮЛІЯ, поний матеріал можна знайти на сайті “Повернись Живим”.

Шість років тому, 13 квітня 2014-го, було оголошено про початок антитерористичної операції на Сході України. На той момент вже понад три місяці в Донецьку та Луганську, де з’являлися російські прапори та бойовики, опір чинили місцеві активісти. Їх били за синьо-жовті стрічки, катували за відданість Україні та погрозами виганяли з рідних міст.

«У мене не залишилося контактів на окупованій території: вони або вбиті, або виїхали»: початок АТО очима місцевих | БФ «Схід SOS», картинка №2
Мітинг в Донецьку у березні 2014 року, автор – Антон Скиба

Юлія Красильникова, правозахисниця, голова правління організації «Восток SOS». Виїхала з Луганська у травні 2014-го.

«До війни я працювала в правозахисній організації в Луганську. Ми виїхали в Київ в середині травня 2014 року. Для мене це було, мабуть, одним із найболючіших моментів – розуміння, що треба виїхати, що я можу бути корисною тільки поза межами міста. Тому що, коли ти бачиш людину зі зброєю посередині міста, усвідомлюєш, що тепер вирішує не закон, не права людини і не здоровий глузд, а той, хто тримає в руках автомат. Тоді я зрозуміла, що далі буде відбуватися щось, чого я не зможу сприйняти, і ніяк не зможу вплинути на ситуацію.

Я пам’ятаю момент захоплення будівлі СБУ. Трощили вікна, там було багато людей, але ще більше – глядачів, які або не розуміли, що відбувається і були в шоці, або насолоджувалися спогляданням процесу. На місці була міліція, якість підрозділи, які дуже спокійно намагалися підійти до будівлі, а на них дуже агресивно реагували ті, хто захоплював СБУ. І правоохоронці відходили, взагалі не реагуючи адекватно на ситуацію, не намагаючись протистояти. Тоді і прийшло розуміння, що держава у цьому випадку відмовилася від міста і людей з проукраїнською позицією, немає політичної волі протистояти тому трешу, що відбувався, а правоохоронні органи просто зникли. Ми стали самі за себе – самі відповідаємо за свою безпеку і ніхто нас не може захистити.

«У мене не залишилося контактів на окупованій території: вони або вбиті, або виїхали»: початок АТО очима місцевих | БФ «Схід SOS», картинка №3
Біля захопленої будівлі СБУ в Луганську 9 квітня 2014 року. Фото: Олександр Волчанський

Синьо-жовті стрічки на рюкзаках ми носили до останнього. Коли захопили будівлю СБУ, і під нею розгорнули табір, ми перший час ще ходили подивитися, що там відбувається, заходили на ту територію. Я виклала стрічку з рюкзаку, коли в один із днів на вході почали перевіряти речі. Мене чи не попросили показати те, що у рюкзаку, чи не помітили її. Але з того часу я стала думати, які саме речі у мене із собою.

Коли у квітні оголосили про початок АТО, були сподівання, що все це скоро закінчиться. Наприкінці літа 2014 року, коли українська армія заходила в Луганськ, ми чекали, що вже наступного дня купимо квиток і поїдемо додому. Ще довго це відчуття не залишало…

Навесні 2014-го було дуже багато людей, які потрапляли в полон. Олексій Біда, який вийшов звідти дуже побитий, наш друг і колега, журналіст Слава Бондаренко, який до кінця травня перебував в Луганську і знімав перебіг президентських виборів, а, повертаючись ввечері додому також потрапив у полон. Його випустили через кілька днів у несвідомому стані із сильною травмою, він досі лікується, тому що має серйозні наслідки такого «спілкування» з бойовиками. Після того дуже багато людей з кола активістів, або тих, хто мав проукраїнську позицію, але не висловлював її на акціях, потрапляли у полон. Потрапляють й досі, і не всі з них повертаються живими.

Востаннє я була в Луганську у вересні 2014 року. Їздила, щоб забрати зимові речі для дитини, тому що, коли виїжджала в травні, у мене не було навіть обережної думки про те, що я не зможу повернутися аж до холодів. Багато хто з активістів, журналістів поїхали додому, щоб подивитися, чи все там ціле, забрати речі. Тоді на підвал потрапив ще один з наших друзів-журналістів. Коли я їхала і спостерігала, як все відбувається, зрозуміла, що мені дуже пощастило, що на блокпосту не перевіряли списки. І усвідомила, більше так робити – приїздити до Луганська – не буду.

«У мене не залишилося контактів на окупованій території: вони або вбиті, або виїхали»: початок АТО очима місцевих | БФ «Схід SOS», картинка №1
Мітинг «Луганськ – це Україна» 13 квітня 2014 року. Фото: Олександр Волчанський

Тоді, у вересні 2014-го місто було пусте. Були великі проблеми зі зв’язком, тому на Театральній площі – єдиній локації, де ловив зв’язок – збиралося багато людей. Дуже дивне відчуття, тому що стоять бойовики у формі, поруч якісь бабусі і дідусі – солянка з людей, які одночасно намагалися додзвонитися і щось розповідати. І там краще було нічого зайвого не говорити.

З тієї поїздки я запам’ятала, що у мене було враження, ніби рідкі перехожі вдивляються один в одного, і водночас – ховають очі і дивляться в землю. Ніби за тобою всі стежать, але намагаються, щоб ти не бачив.

Є ще дуже яскраве враження з тієї поїздки. До війни я жила біля елітного супермаркету, де зазвичай продавали дуже дорогі закордонні штуки. Коли я туди зайшла у вересні 2014-го, всі ряди були закриті, і тільки на вході стояв стелаж, де жінка за готівку продавала завітрене страшне м’ясо, ковбасу – всього було дуже мало і воно виглядало погано. В магазині, як і багато де, не було світла. Це була дуже показова ситуація, коли ти бачиш, що насправді відбувається із містом».

Авторка матеріалу ВОРОНА ЮЛІЯ, поний матеріал можна знайти на сайті “Повернись Живим”.

Інші матеріали

Перейти до публікації Повернути своїх: шлях українських дітей додому
Повернути своїх: шлях українських дітей додому
 21.09.2024

Повернути своїх: шлях українських дітей додому

Перейти до публікації Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу
Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу

Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу

Перейти до публікації Освіта в умовах війни
Освіта в умовах війни
 21.09.2024

Освіта в умовах війни

Скопійовано!