Відкрите звернення правозахисних організацій щодо порушення посадовцями МВС норм права та етики в ході висвітлення роботи поліції
21 березня 2017 року на власній сторінці в мережі Facebook директором Департаменту комунікацій МВС України Артемом Шевченком були опубліковані фотографії з місця проведення спеціальної операції, що проводилася підрозділом КОРД, в ході якого було смертельно поранено одного з підозрюваних в серії розбійних нападів.
Перебуваючи на посаді офіційного представника Міністерства внутрішніх справ України, використовуючи матеріали матеріал, які є предметом поточного кримінального провадження, директором Департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко вказав на причетність загиблого до скоєних злочинів ще до завершення досудового слідства та винесення вироку судом, а також розмістив у загальний доступ фотографії смертельно пораненої людини, супроводжуючи їх принизливими коментарями. Цей варварський крок в стилі бойовиків ІДІЛ, які також з гордістю розміщують фотографії вбитих, зводить нанівець усі намагання поліцейських з підтримання правопорядку та безпеки в країні. Більш того, публікація посадовця МВС України створює уявлення, що поліція не тільки проводить досудове розслідування, але і визначає винного, виносить йму вирок і виконує його.
На жаль, це вже не перший випадок, коли посадовці МВС України публічно обговорюють винуватість особи до проголошення вироку суду; озвучують обрані ними матеріали незавершених кримінальних проваджень; публікують та озвучують інформацію, яка має приватний характер, порушуючи вимоги ст. 6 «Право на справедливий суд» та ст. 8 «Поваго до приватного та сімейного життя» Європейської Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини. Сьогодні це перетворилося на повсякденну практику для перших осіб Міністерства внутрішніх справ України і негативним прикладом для рядових поліцейських.
Ми вимагаємо неухильного дотримання принципів презумпції невинуватості і права на повагу приватного та сімейного життя у всіх діях та публічних повідомленнях Міністерства внутрішніх справ України. Охорона правопорядку й безпеки громадян європейської країни — це висока місія та важка праця і вони повинні висвітлюватися у відповідності до норм права та етичних принципів.
Підписанти:
Денис Кобзін, директор ГО «Харківський інститут соціальних досліджень»
Михайло Каменєв, Голова ГО «Правозахисна ініціатива»
Олександра Дворецька, голова правління БФ «Восток-SOS»
Константин Рєуцький, голова правління Правозахисного центра «Поступ»
Правозахисна коаліція «Ні поліцейській державі»