Ідеологія замість освіти: БФ «Схід SOS» документує свідчення випускників шкіл на ТОТ

Русифікація української системи освіти та нав’язування російських освітніх стандартів на ТОТ є черговим свідченням грубого порушення росією міжнародного гуманітарного права. Українські школярі та студенти, які вимушено перебувають на ТОТ, зазнають жорсткого ідеологічного впливу: численні уроки з історії росії, обґрунтування «законності» окупації українських територій, уроки «християнської етики», поглиблене вивчення російської мови й літератури та витіснення української мови зі шкільної програми. Єдиний порятунок для дітей – це українські школи онлайн та можливість вступити до українських ЗВО.
Сьогодні ми публікуємо історії дітей, що вимушено перебували на ТОТ та постраждали від російської окупаційної адміністрації у сфері освіти. Усі імена змінені з безпекових міркувань.
Від 2014 року ми документуємо воєнні злочини, що вчиняє рф в Україні. Кожне свідчення розповідає про біль, що пережили діти в окупації, а також доводить мужність та відвагу учнів і студентів, які попри все зберегли в собі любов до України. Усі імена змінено з міркувань безпеки. Із початку повномасштабного вторгнення ми провели 901 інтерв’ю і задокументували 1560 ймовірних воєнних злочинів. Ці дані передаються до правоохоронних органів України, адже злочинці повинні понести відповідальність.
Нав’язування російських стандартів на Донеччині розпочалося одразу після її часткової окупації у 2014 році. Про це документаторам фонду розповіла Марина, випускниця однієї зі шкіл у регіоні:
«З’явилися нові спеціальні курси. Наприклад, УГДД – «уроки гражданственности и духовности Донбасса». Це було щось на кшталт краєзнавства в історичному й соціальному контексті. Нам нав’язували, що єдина релігія, яку ми можемо сповідувати – це православ’я, що аборти мають бути заборонені. Дуже багато нам розповідали про «Пальму Мерцалова». Історія та література спотворилися. Спочатку зберігався предмет «Історія України», але потім, коли почалася перекваліфікація вчителів, у нас були «Історія давнього світу» та «Історія». Остання позиціонувалася як історія отєчєства. Паралельно нам намагалися ввести й курс про історію рідного краю – про Донбас, але в межах екскурсу в російську історію… Вирішили (окупанти – ред.), що українська мова для нас буде іноземною. Ми вивчали українську як іноземну. А в інших класах українська була факультативом, необов’язковою».
Окупаційна адміністрація вводить для українських дітей спеціальні заняття, щоб змінити ідентичність. Зокрема, до навчальної програми шкіл на ТОТ окупанти інтегрували курс «Розмови про важливе», який є складовою освітнього процесу в рф та експлуатується у вихованні так званих «патріотів росії». Про це розповів Анатолій, який навчався в одній зі шкіл Донецька:
«Після повномасштабного вторгнення, вже у 2023 році, у навчальну програму ввели «разговоры о важном». Оскільки ми навчалися дистанційно, щопонеділка, на початку уроку, нам вмикали трансляцію підняття російського прапора під гімн. Після цього – прапора так званої днр, теж під гімн. Основні теми уроків зводилися до пропаганди «великих досягнень» росії на Донбасі та як «багато» вона робить для людей».
Дітей шкільного віку, а також студентів ЗВО окупаційна адміністрація навмисно залякує вигаданими історіями про те, що в Україні знущаються з дітей, які приїжджають із Луганської та Донецької областей. Про це розповіла Ярослава з Донеччини, яка виїхала з ТОТ на підконтрольну уряду України територію:
«Мені казали, коли я приїду, і люди дізнаються, що я з Донецької області, з Донбасу, то мене там здадуть до СБУ, мене зацькують. Але я жодного разу не стикалася з булінгом, коли виїхала з ТОТ. Люди знають, що я з Донецької області, з території, яка окупована ще з 2014-го року, – і все нормально. До мене добре ставляться: і місцеві жителі, де я зараз живу, і знайомі з інших областей. У мене є подруга, яка взагалі зі Львова, і вона приязна зі мною – ми близько спілкуємось».
Дівчина також зазначила, що в освітню систему на ТОТ окупаційна адміністрація інтегрувала низку релігійних курсів, завдання яких – насаджувати дітям ідеологію РПЦ: «Цілий рік у нас був обов’язковий факультатив – «христианская этика». Ми там вивчали Біблію. Оцінки нам за це не ставили».
Крім того, окупаційна адміністрація на ТОТ для пришвидшення русифікації українських дітей вводить додаткові заняття з російської мови та літератури. Ярослава розповіла, що вимушено відвідувала додаткові уроки з російської літератури: «Після повномасштабного вторгнення в нас з’явився предмет, назву якого я не пам’ятаю, але ми додатково вивчали російську літературу. Не знаю навіщо, але нам за це ставили оцінки, і водночас у нас уже був урок російської літератури».
З моменту повномасштабного вторгнення з бібліотек українських шкіл розпочали вилучати українську літературу, щоб позбавити дітей найменшої можливості вивчати рідну історію та культуру. Про це розповів Михайло, випускник однієї зі шкіл Луганська:
«Від [20]22-го року книги почали забороняти. Фактично сказали: «Вилучити всі українські підручники, книжки українською мовою. Усе вилучити та утилізувати». Приходили навіть перевіряючі. Не знаю, чи це були силові структури, чи якісь посадові особи, але регулярно перевіряли бібліотеку».
Випуск зі школи на окупованих територіях не означає фактичне звільнення людини від переслідування та ідеологічної обробки. Хлопці, які закінчили 11 клас стають потенційним мобілізаційним ресурсом для армії рф, тому за життям випускників уважно слідкують спецслужби. Михайло розповів документаторам фонду про один зі своїх візитів до військкомату на тимчасово окупованій території:
«Восьма ранку, я заходжу в кабінет, а мене питають: «Чего ты такой грустный?». Я кажу: «Не виспався». А мені воєнком у відповідь: «Ну, ничего, в армии выспишься». Тоді я подумав, що мене вже забирають. Але він сказав, що в мене є вибір: або замість строкової служби вступ до військового училища, або відстрочка. Я студент – обрав відстрочку».
Також Михайло повідомив, що за життям випускників після школи слідкують російські силові структури:
«Влітку 2023-го до матері зателефонували з так званих правоохоронних органів. Мене не було вдома. Він прийшов і ставив питання матері: де я буваю, де гуляю, де навчаюся та з ким спілкуюся? Пізніше приходили і ФСБшники. Вдома був тільки тато. Сказав, що не знає де я, тому вони поїхали на роботу до матері і знову почали розпитувати про моє коло спілкування та чим займаюся».
Нагадуємо, команда освітнього напряму поруч на кожному етапі вступу, аби українська молодь мала шанс на отримання гідної освіти:
– БФ «Схід SOS»: 0 800 332 614; +38 068 827 2895 (телеграм); +38 095 374 82 70 (вайбер); [email protected];
– гаряча лінія з питань освіти для мешканців ТОТ: 0 800 50 44 25;
– телеграм-канал «Освіта ТОТ».
Більше інформації шукайте на сайтах: osvita-tot.com, БФ «Схід SOS» і МОН.