EN

БФ «Схід SOS» здійснив моніторингову місію у прифронтові населені пункти Сумщини

Підтримка шкіл Сумської області в покращенні безпеки та психологічного стану учасників освітнього процесу/«ШКОЛУ ВГОРУ»

Благодійний фонд «Схід SOS» системно слідкує за ситуацією в регіонах, які від перших днів війни живуть в умовах постійних загроз. Щоб зрозуміти потреби прифронтових населених пунктів, представники фонду відвідали школи, департаменти освіти та науки Сумщини. 

У лютому 2025 року спеціалісти освітнього та напряму моніторингу переглянули поточний стан 11 ЗЗСО та 2 освітні виконавчі органи влади, а також визначили проблеми та нагальні потреби освіти у прифронтових населених пунктах, як-от Конотоп, Ульянівка, Путивль, Косівщина, селища Миколаївка Степанівської громади та Сумах. 

Відвідуючи заклади освіти Сумщини, ми були вражені незламністю та професіоналізмом педагогів. Попри щоденні виклики, як-от обстріли, тривоги, вибухи та безпекові загрози, вони продовжують навчати та підтримувати учнів. Їхня відданість надихає, а ми маємо не лише захоплюватися їхньою силою, а й активно допомагати у створенні більш комфортних і безпечних умов для навчального процесу.

Анна Лоза, координаторка освітнього напряму БФ «Схід SOS»
У межах моніторингу команада визначила чимало викликів, а саме: 

Незадовільний стан укриттів – деякі з них не мають належної вентиляції, меблювання, систем обігріву, розділення між класами тощо. Крім того, укриття не мають достатньої спроможності, аби провадити повноцінний освітній процес для всіх паралелей класів водночас;

Змішане навчання – на період моніторингу весь навчальний процес відбувався виключно в укритті. Школи автономно визначали графіки відвідування окремими класами, а батьки мали надати на це відповідний дозвіл. У результаті деякі діти відвідували школу офлайн у позитивному сценарії раз на місяць. Гіршою є ситуація для дітей зі прикордонних зон, які не завжди мають можливості дістатися закладу;

Інклюзивність – часто доступ обмежується першим поверхом школи. Не всі ЗЗСО мають кнопки виклику, поручні, інклюзивні туалети, необхідні пристосування для дітей із порушеннями зору чи бодай необхідну ширину дверних пройомів. Не всі освітяни володіють необхідною етичною термінологією;

Психологічний стан учасників освітнього процесу – внаслідок онлайн-навчання діти втрачають навички соціалізації, погіршується їх фізичне та ментальне здоров’я. Це стосується й вчителів, які мають не лише турбуватися про себе, але й вміти надавати першу психологічну підтримку учням, що подвоює навантаження.

Згадані фактори не є повним переліком, адже туди варто додати потребу надолуження освітніх втрат, нестачу техніки для персонального та стаціонарного використання, небезпеку підвозу дітей зі прикордонних зон, відключення світла, а також потенційні проблеми, що виникають у разі оптимізації шкіл тощо.

Під час місії ми визначили важливу проблему, що хвилює ЗЗСО Сумщини, а саме політику МОН із реорганізації закладів освіти. Побутує складна дилема: надавати підтримку школам із меншою матеріально-технічною базою чи тим, що вже мають ресурси та більший контингент учнів, а отже й вищі шанси на функціонування. Вирішення цього питання потребує додаткового аналізу та оцінки, щоб найефективніше сприяти розвитку освітніх закладів не лише в регіоні, а й у всій країні.

Дмитро Кобзар, координатор напряму моніторингу БФ «Схід SOS»

Моніторинговий візит відбувся в межах проєкту «Школу-вгору: підтримка шкіл Сумської області в покращенні безпеки та психологічного стану учасників освітнього процесу», що реалізує БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки Fondation suisse de la Chaîne du Bonheur («Swiss Solidarity»).

Нагадаємо, у січні-лютому 2025 року БФ «Схід SOS» скерував понад 300 000 гривень на облаштування укриттів у прифронтових закладах освіти.

Інші матеріали

Перейти до публікації Команда Благодійного фонду «Схід SOS» продовжує вдосконалювати навички першої домедичної допомоги
Команда Благодійного фонду «Схід SOS» продовжує вдосконалювати навички першої домедичної допомоги

Команда Благодійного фонду «Схід SOS» продовжує вдосконалювати навички першої домедичної допомоги

Перейти до публікації Новий дах для музики: БФ «Схід SOS» відновив будинок музиканта-аматора на Харківщині
Новий дах для музики: БФ «Схід SOS» відновив будинок музиканта-аматора на Харківщині

Новий дах для музики: БФ «Схід SOS» відновив будинок музиканта-аматора на Харківщині

Перейти до публікації Позиція щодо необхідності врахування гуманітарних питань жителів ТОТ у ході перемовного процесу
Позиція щодо необхідності врахування гуманітарних питань жителів ТОТ у ході перемовного процесу

Позиція щодо необхідності врахування гуманітарних питань жителів ТОТ у ході перемовного процесу

Скопійовано!